Kdo se stará o osobu v domácí ošetřovatelské péči, zatěžuje ze všeho nejvíce svou bederní páteř. Doporučíme vám cviky, které posilují svalstvo zad a zároveň dokáží předcházet bolestem zad a také bolestem šíje.
Všechno, co potřebujete, je židle, stěna a větší kniha. S těmito cviky budete umět každý den pohybovat účinně spodní částí zad.
Kdo pracuje každý den u lůžka nemocného nebo pomáhá druhým vstávat z postele, poznává, jak taková práce zatěžuje kříž.
Kříž je oblast páteře, kde se bederní páteř mění v křížovou. Tato část páteře je asi nejvíce problematická. Zde se setkáváme s lidovým postižením "houser" nebo "hexenšus". Jedná se o náhle vzniklou bolest spojenou s křečí zádových svalů. Dochází k blokádě například při zvedání těžké věci.
Cvičení, které vám zde představujeme, posiluje slabé svaly a uvolňují již napjaté svaly.
Pokud ovšem máte aktuálně nebo dlouhodobě k onemocnění páteře sklon, měli byste se před začátkem těchto cvičení poradit s vašim lékařem. Kdo už potíže pociťuje, měl by si je nechat objasnit a pohovořit s lékařem, jaká terapie je pro něj vhodná.
Cvičení pro hrudní koš
Postavte se vzpřímeně, dolní končetiny rozestupte na šířku boků. Ruce založte za záda a položte je zkříženě nad zadek. Vtáhněte břicho dovnitř, ramena a přední žebra táhněte dolů. Zkřížené paže za zády jemně nadzdvihněte. Pak špičky lopatek vtáhněte dovnitř. Pomalu počítejte do dvaceti. Uvolněte se. Cvik třikrát opakujte.
Cvičení rozšiřuje hrudní koš a uvolňuje napjatou hrudní a ramenní svalovinu.
Cvičení pro šíji
Posaďte se vzpřímeně na židli. Jemně vtáhněte břicho dovnitř. Potom si vezměte do rukou větší knihu a s maximálně nataženými pažemi ji zvedejte do výše ramen. Přitom vydechujte, lopatky kloužou dovnitř zároveň s tím, jak směřují paže vzhůru a ramena hluboko dolů. Pak paže a knihu spusťte dolů a přitom se nadechujte. 15 x krát opakovat.
Cvičení předchází bolestem krku a šíje.
Autor:
-jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů