Plodům Acai Berry je připisováno velké množství zdraví prospěšných účinků. Tyto bobulovité plody mají pomáhat při hubnutí nebo působit proti diabetu. Co se skutečně skrývá v těchto zázračných plodech? Hovoří se o nich často jako o superpotravině, tedy takové potravině, která má vysoký obsah zdraví prospěšných látek. Jedná se o exotickou, ne příliš známou potravinu bohatou na zdraví prospěšné látky.
Šťáva nebo prášek
Acai Berry má svůj domov v oblasti vzdálené Amazonie v jižní Americe. Bobule rostou na palmách, které dosahují výšky až 25 metrů. Plody jsou podobné borůvkám, jsou ovšem o něco větší a mají červenočerné zbarvení. Až 90 procent bobulí Acai tvoří pecka. Brazilští zemědělci plody odpeckují a vyrábějí z nich zpravidla vazkou ovocnou šťávu. Vedle toho je Acai Berry také nabízena jako prášek. Supermarkety a drogerie nabízejí Acai ve formě sušeného ovoce, šťávy, cumlacích bonbónů a ovocné pomazánky. Kdo má chuť, může si mazat exotické ovoce nejen na chleba, ale také na obličej. Acai Berry se nachází také v různých anti-agingových výrobcích.
Bohaté na obsah antioxidantů
Acai Berry je široce celosvětově zkoumáno. Mnoho studií ve farmacii a potravinářství popisují všechny druhy předpokládaných příznivých účinků na zdraví. Pozitivní zdravotní účinek má Acai Berry především kvůli vysokému obsahu anthocyanů. Jedná se o antioxidanty. Tyto látky zabraňují tvorbě tzv. volných radikálů, které hrají svou roli při rozvoji různých onemocnění. Například diabetu a ateroskleróze. Antioxidanty jsou už léta považovány za látky chránící buňky v lidském organismu. Ovšem účinek byl u lidí doposud prokázán nedostatečně. Acai má také pomáhat při hubnutí. Přitom obsahuje relativně hodně tuku, asi tolik jako avokádo. Reklamy na Acai hovoří o omezení hladu a urychlení metabolismu. Ovšem neexistují studie, které by to dokázaly.
Studie na lidech neprokazují účinek
Často jsou citovány výsledky studií, které prokazují účinek na lidské zdraví. Přesto však všechny studie byly prováděny doposud jen na buněčných kulturách in vitro nebo na zvířatech. Výsledky těchto studií však nelze převádět na lidskou populaci.
Odborník na výživu Harald Seitz ze německého Spolkového centra pro výživu nahlíží na výsledky studií poměrně kriticky. Chybou studií je, že se zaměřují pouze na určitou věc a z ní vyvozují jasné závěry. Nicméně při pokusech in vitro v laboratoři panují zcela jiné podmínky než v našem každodenním prostředí. Jedná se o častý problém, kterému čelí studie s potravinami. Vedlejší účinky potravin, které konzumujeme, jsou v laboratoři utlumeny. Jak tvrdí odborník Harald Seitz: "Pokud budete jíst obiloviny oslazené třtinovým cukrem a posypete je několika suchými bobulemi, nebudete z toho ani krásní, štíhlí, ale ani staří.“
Acai Berry – bohaté na vitamíny a minerální látky
Přesto chválí odborníci ovoce kvůli obsahu jednotlivých látek. Acai je bohaté na vitamíny a minerální látky. Má jeden z nejvyšších obsahů vápníku. Obsah antioxidantů je také velmi vysoký. Ty se nacházejí v hojné míře ovšem i v domácí zelenině a ovoci. Pokud stejné laboratorní výzkumy provedeme s rajčaty, dospějeme pravděpodobně ke stejným výsledkům. Všudypřítomná debata o Acai, je podle expertů výsledkem velmi dobrého PR. Vedle marketingu hrají svou roli rovněž sociokulturní faktory. "Lidé chtějí dodržovat jednoduchá pravidla a požadují záchytné orientační body. A to je důvod, proč lidé slyší na superpotraviny a naději, že je možné provést něco dobrého pro vlastní zdraví díky malými bobulím. Nejzdravější však stále zůstává správně vyvážená strava.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů