Co Najdeme V Různých Typech Olejů?

Při vaření se bez tuků neobejdeme. Nejsou ovšem tuky jako tuky. Některé tuky jsou zdravé. Kde je najdeme?

Olivový olej

Olej z oliv obsahuje v první řadě kyselinu olejovou, jednoduchou nenasycenou mastnou kyselinu. Kyselina olejová tvoří asi tři čtvrtiny objemu olivového oleje. Nachází se také v makadamovém oleji, hodnotném exotickém oleji z oblasti Pacifiku. Kromě toho je i součástí avokádového oleje. Díky vysokému obsahu kyseliny olejové je olivový olej základem středozemní kuchyně a má blahodárný účinek na naše zdraví. Kyselina olejová může přispívat ke snížení škodlivého LDL-cholesterolu v krvi. Také další rostlinné látky v olivovém oleji chrání naše srdce a cévy. V salátu chutná nejlépe olej za studena lisovaný, který se také označuje nerafinovaný. Známe ho rovněž pod názvem panenský. K vysokým teplotám při vaření až do 210 stupňů se hodí olej rafinovaný. Ten se pozná podle toho, že se prodává v průsvitných plastových lahvích. Nemá žádnou specifickou chuť ani zápach. V rafinovaném oleji se přesto struktura vysoce hodnotných mastných kyselin nemění, a proto si zachovává takový olej z pohledu našeho zdraví svoji hodnotu.

 

 

 

 

 

Kokosový tuk

Ačkoli se jedná o rostlinný tuk, obsahuje olej z dužniny kokosového ořechu až 90 procent nasycených mastných kyselin. Tak to chtěla příroda. Olej se ovšem rozpouští od 25 stupňů. Poměr mastných kyselin je v kokosovém tuku zcela nevhodný. Příliš mnoho nasycených mastných kyselin ve stravě může zvýšit riziko poruch metabolismu tuků. Protože je kokosový tuk snáší vysoké teploty, používá se často k fritování. Pro tento účel se ovšem hodí také daleko vhodnější rostlinné oleje jako je řepkový nebo arašídový.

 

  

Slunečnicový olej

Světle až tmavě žlutý olej z oloupaných semínek slunečnic obsahující mono- a polynenasycené mastné kyseliny. Nově vyšlechtěné druhy obsahují více olejové kyseliny a méně kyseliny linolové. Tím se stává olej méně žluklý. Lisovaný za studena se hodí pro saláty, rafinovaný je možné zahřívat až na 200 stupňů.

  

Olej z vlašských ořechů

Jedná se o světle zbarvený olej z oloupaných vlašských ořechů, který je bohatý na omega-3 mastné kyseliny a vitamín E. Podobně jako rybí oleje mají rostlinné omega-3 mastné kyseliny ochranný účinek na srdce. Takové mastné kyseliny musí člověk přijímat v potravě. Jeho tělo si je nedokáže tvořit samo.

Máslo

Jedná se o tuk zvířecího původu, který obsahuje kromě vitamínu A především nasycené mastné kyseliny. Příliš vysoký příjem másla může zvyšovat hodnotu celkového a LDL-cholesterolu v krvi. Z jídel s obsahem másla je asi nejoblíbenější sendvič. Kdo se nechce vzdát mazání másla na pečivo, měl by pro své zdraví naopak používat rostlinné oleje místo živočišných pro vaření, pečení a přípravu jídla.

 

 

Řepkový olej

Olej přímo z řepkových semen. Jedná se o olej s nejvyšším podílem mono- a polynenasycených mastných kyselin. Omega-3 a omega- 6 mastné kyseliny jsou zde v naprosto optimálním poměru pro ochranu srdce. Řepková olej může být základem každé kuchyně. Lisovaný za studena se hodí pro studenou kuchyni a k dušení, rafinovaný řepkový olej je vhodný pro pečení a fritování.

 

 

Olej z dýňových jader

Ze sušených, částečně pražených jader vzniká zelenavý olej s hodnotnými mono- a polynenasycenými mastnými kyselinami. Je bohatý na vitamín E a další biologicky aktivní rostlinné látky jako je chlorofyl.

 

  Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů