Kdy Se Objevuje Léková Závislost

Existují určité skupiny léků, u kterých je zvýšené riziko vzniku závislosti. Léková závislost bývá často nerozpoznána.

Pokud se bavíme o slově závislost, většina lidí si představí závislost na alkoholu nebo nelegálních drogách. Závislost na léky se přitom nachází ve všech společenských vrstvách, u starších lidí je častější než u mladších ročníků. Asi dvě třetiny takto postižených jsou ženy. Pokud není mužům dobře po psychické stránce, sahají častěji po alkoholu než po lécích. Ženy si zase nechají předepsat léky a navzdory svým problémům se snaží nadále fungovat.

Zvláště nebezpečné jsou léky na uklidnění

Často se jedná o léčivé přípravky, tzv. benzodiazepiny. Mají zklidňující účinek, působí proti strachu a navozují spánek. 

Vzniká na ně závislost, především když se užívají delší čas. Místo nich jsou nasazovány zolpidem nebo zopiclon, které účinkují podobně. Ty mají také určitý potenciál k vytvoření závislosti. Sedativa a léky proti úzkosti, anxiolytika, se nasazují při pocitu strachu, neklidu a poruchách spánku. Zkrátka u všech onemocnění, která se vyskytují spíše u starších lidí a hlavně u žen. To vysvětluje i skutečnost, proč závislost na tyto léky vzniká častěji právě u žen. Při nedostatku benzodiazepinů a některých hypnotik může dojít ke zhoršení prostorového vidění a udržení pozornosti, v krajních případech se může vyvinout i epileptický záchvat.

Potenciál k vytvoření závislosti mají i tzv. opioidy, které se předepisují především u velmi silných a chronických bolestí. Morfinové deriváty mají vedle účinku zmírňujícího bolest, také euforizující a náladu zlepšující účinek. Při nevhodném užívání se u nich může vyvinout psychická a fyzická závislost. Pokud se léky užívají podle pokynů lékaře, je riziko vzniku závislosti naprosto minimální.

  

 ucinnost_leky_stari1

 

Léky se často objednávají přes internet

Třetí skupinou jsou stimulancia. Také zde dochází k vyššímu zneužívání, především u mladších lidí. Účinné látky jako je metylfenidát potlačují únavu a zvyšují výkon a koncentraci. Taková psychostimulancia jsou pouze na předpis a vlastně výlučně se užívají pouze k léčbě nemocí, jako jsou deficit pozornosti u ADHD syndromu nebo narkolepsie. Tyto léky je však jednoduché získat přes internet. Stejně jako se bez problémů dají zakoupit léky na spánek a uklidnění, ačkoliv jejich výdej bez receptu je nezákonný.

Společenský fenomén

Počet lékových závislostí v posledních letech stabilně roste. Podle expertů se však jedná hlavně o společenský fenomén. Při rostoucím tlaku na výkon v práci kompresi, časovém presu, kteří mnozí lidé prožívají i v soukromém životě, je stále více lidí, kteří nejsou schopni odpočívat dostatečně ani v noci.  Sahají potom po lécích, jako jsou benzodiazepiny pro snadnější navození spánku nebo uklidnění. Další mají tendenci užívat výkon zvyšující stimulancia, aby mohli lépe plnit různé požadavky v práci a soukromém životě.

Další závislosti

Na volně prodejné léky jako jsou nosní spreje proti otokům na nosní sliznici, si může tělo navyknout už po pěti až sedmi dnech. Pokud se jejich užívání přeruší, může se otok znovu objevit. Protože to vyvolává nepříjemné pocity, mají lidé pocit, že se jim vrátila rýma. Užívají nosní kapky znovu a ocitají se v začarovaném kruhu. Podobné případy se vyskytují při užívání projímadel. Zde si střevo na účinek rychle navykne, po ukončení užívání přípravku se znovu objeví zácpa. Často jsou nové potíže dokonce horší než předtím, což nutí postižené znovu přípravek užívat. U těchto případů se jedná většinou o zneužití přípravku než o závislost.


Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net