Co Pomáhá Při Suchých Ústech

Především starší lidé trpí na suchost v ústech. V odborných kruzích často uslyšíte výraz xerostomie. Nejen, že suchost v ústech obtěžuje, ale může napomáhat i nemocem. Často stačí pouze už velmi jednoduchá opatření. Suchost v ústech se projevuje jako lepení jazyka na patro, řeč vázne a polykání nás unavuje. Nemáme potěšení z jídla. Často nás může ohrozit infekce. Příčinou je nedostatečná tvorba slin nebo váznutí přívodu slin do ústní dutiny.

Ve stáří vázne tvorba slin

U seniorů se stává suchost v ústech nezřídka každodenním problémem. Důvodem je, že s přibývajícím věkem ubývá tvorby slin. Dalším důvodem je užívání některých léků, které jsou typické pro starší věk nebo výskyt nemocí objevujících se ve zvýšené míře také v seniorském věku. Patří sem cukrovka, lupus erythematosus, revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, Sjögrenův syndrom, sklerodermie, sarkoidóza a další. Suchost v ústech není nemoc. Je to jeden z příznaků doprovázejících onemocnění.

 

 xerostomie

Nepodceňujme význam slin

Sliny jsou tělesné sekrety, jejichž význam je často podceňován. Běžně tvoří slinné žlázy za den asi jedna až jedna a půl litru slin. Tato tekutina rozkládá svými enzymy potravu. Působí také proti různým zárodkům v ústní dutině a podporuje remineralizaci zubů, to znamená opětovné ukládání důležitých minerálů jako je fosfor nebo vápník do struktury zubu.

Čas od času může sucho v ústech potrápit každého z nás

Pravdou je, že suchost v ústech se netýká pouze seniorů. Může čas od času postihnout každého z nás. Vyvolává ji stres, rozrušení nebo extrémní strach. Zde je možné příčinu odstranit okamžitě. Nicméně problémem se stává suchost v ústech, kterou pociťujeme většinu času bez vyvolávání nějakých vnějších příčin.

Vyšší náchylnost k infekcím

Pokud se snižuje tvorba slin, dochází k snížené obranyschopnosti organismu. Kromě zubního kazu a zánětů dásní je zde i zvýšené riziko infekcí. Suché patro však přináší i další nepříjemné následky, jako je ochraptělý hlas. Postižení často trpí na zápach z úst, tzv. halitózu. Choroboplodné zárodky nejsou dostatečně odplavovány pomocí slin, kterých je nedostatek. Tvrdší strava jako jsou oříšky nebo mrkev může vést k poranění ústní dutiny.

Starší lidé pijí příliš málo

Příčina suchosti v ústech může být zcela banální. Je to nízký příjem tekutiny. U seniorů se tak děje častěji. S věkem klesá také pocit žízně. Proto se vyplácí každý den dostatečně pít. Proti suchým ústům často stačí už pouze žvýkání žvýkačky. Intenzívní žvýkání podněcuje produkci slin. Stejného účinku je možné dosáhnout také cucáním kyselých bonbónů bez cukru. Kdo trpí na suchost úst a je kuřák, měl by omezit konzumaci nikotinu. Pokud nepomohou ani tato opatření, měli byste si o svých potížích pohovořit s lékařem.

 

 

Některé nemoci a léky mohou zbrzdit tok slin

Často bývá nedostatečná tvorba slin vedlejším účinkem určitých léků. Vyskytuje se například u léků na snížení krevního tlaku, antihistaminik, některých psychofarmak nebo léků na spánek nebo chemoterapeutika. Řešením je pak vysazením takových léků a náhrada relevantní alternativou.

Svou roli hraje i vlhkost vzduchu

V takových případech mohou pomoci sliny. Ty jsou dostupné ve formě gelu (Xerostom gel) nebo ústního spreje (Saliva Natura ústní sprej). Tyto přípravky pomáhají také pacientům po ozařování nádorů v oblasti hlavy a krku a vedou k suchému patru. Přípravky jsou k dostání v lékárně.

V topné sezóně by se mělo především dbát také na dostatečnou vlhkost vzduchu. Ta ulehčuje dýchání. Vlhkost vzduchu v námi obývaných místnostech by se měla pohybovat v rozmezí 40-60 %. Vlhkost vzduchu se měří hygrometrem neboli vlhkoměrem. Existují také zvlhčovače vzduchu, jejichž funkce je ovlivněna právě topením.

 

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů