Iva Daňsová je absolventkou kurzu zdravotního cvičení akreditovaného MŠMT ČR.
Jejím cílem je pomoci lidem středního a staršího věku ke zlepšení jejich fyzického i psychického stavu a zkvalitnění jejich života ve stáří a udržení jejich soběstačnosti do vysokého věku.
Sama si uvědomuje, že vlastní zdraví, je to nejcenější co má a ráda by se dožila co nejvyššího věku, ale pod jednou podmínkou: v dobré kondici! Jak sama říká: "Asi nikdo z nás netouží po tom pouze přežívat do vysokého věku a nedej bože být na obtíž svým blízkým. I když, i to se stává a i s tím je potřeba se umět vyrovnat. Především je ale pořeba udělat něco pro to, aby se to nestalo. Vždycky jsem říkala, že bych jednou chtěla být "čupr babka".
Iva sama cvičí několikrát týdně, ale uvědomuje si, že organismus stárne a potřebuje už i jiný druh pohybové aktivity, než když mu bylo 20 nebo 30 let. Proto se rozhodla věnovat se také zdravotnímu cvičení, které má při pravidelném provádění pozitivní vliv na lidský organismus a pomáhá člověku lépe zvládat projevy stárnutí.
Moc ráda vás uvítám na svých lekcích a věřím, že zde společně strávíme příjemné chvíle, které pozitivně ovlivní náš současný i budoucí život!
Iva o cvičení
O prospěšnosti pohybu na zdraví člověka už toho bylo napsáno mnoho a snad už nikdo o jeho pozitivním vlivu nepochybuje. Především ve stáří nabývá pohyb na významu, protože je nutnou podmínkou soběstačnosti a jeho nedostatek jednoznačně snižuje kvalitu života. Naštěstí je pohyb jedním z ovlivnitelných atributů zdraví, jež máme zcela ve svých rukou a záleží jen na nás, jestli využijeme možnosti prospět svému zdraví a budeme žít aktivní, plnohodnotný život i ve stáří.
Některým z nás se může zdát, že máme pohybu požehnaně (např. práce na zahradě)! Běžné pohybové činnosti, které vykonáváme, nejsou vždy ale vhodným pohybem. Jedná se o pohybové činnosti, které vykonáváme bezmyšlenkovitě na základě již dávno vypracovaných stereotypů. Ty často bývají chybné, neekonomické. Přetěžují se jednotlivé úseky páteře a kloubní systém.
Pozitivní působení pohybu na organismus závisí na vhodném výběru pohybových činností. Tento výběr musí být podřízen: věku, pohlaví, zdravotnímu stavu, pohybovým zkušenostem a výkonnosti organismu.
Aby byl pohyb, který provádíte zdravý a neškodil vám, je potřeba si uvědomit několik zásad :
Uberte a nepřetěžujte se!
Neuvážené zvyšování výkonnosti je nežádoucí. Činnosti prováděné vysokou intenzitou blížící se maximu jsou pro každého jedince po čtyřicátém roku života nevhodné! Velmi často se stává právě ve starším věku, že se neberou v úvahu změny v procesu stárnutí a jsou přetěžovány svaly a svalové úpony a taktéž srdečně cévní systém je přetěžován a v důsledku toho dochází k rychlejšímu opotřebování organismu ve všech směrech a následně ke zhoršení zdravotního stavu. Vím, že zvláště pro sportovně založené osoby to není lehké, ale je potřeba si přiznat, že tělo stárne a podle toho s ním musíme také zacházet.
Vyvarujte se švihovým pohybům
Kvůli možnému poranění měkkých struktur, které ztrácejí svou pružnost) a skokům (kvůli nebezpečí zlomeniny vzhledem k osteoporóze.
Vyvarujte se hlubokým předklonům
Kvůli možnému ortostatickému kolapsu, tj. náhlému poklesu krevního tlaku při změně polohy v důsledku nedostatečného zásobení mozku kyslíkem.
Kardiaci by neměli delší dobu zadržovat dech
...a měli by být opatrní s tzv. izometrickými cviky (čili cviky, kdy se nemění délka svalu, ale jen zvyšuje svalové napětí – např. tlačení dlaněmi proti sobě či držení ruky v pěst), měli by se také vyvarovat delšího držení horních končetin ve vzpažení, kdy jsou končetiny nad úrovní srdce, což se týká i různých domácích prací (věšení prádla, záclon apod.)
Vyvarujte se pohybu, při němž dochází k rychlým změnám poloh
Jsou to například časté rychlé starty do různých směrů, skoky a dopady. Takovéto činnosti vedou velmi často k úrazům, k zánětům v místě svalového úponu, k mikrotraumatům.
Nedoporučuje se hluboký záklon hlavy a krční páteře
...z důvodu možného zhoršení krevního oběhu v cévách vedoucích okysličenou krev do mozku, k němuž by mohlo při útlaku svaly dojít) – ovšem podle některých odborníků se záklon hlavy příliš nedoporučuje již po třicátém roce věku (přispívá k sesedání meziobratlových plotének.
V případě endoprotézy kyčle jsou některé pohyby zcela zakázány
...hrozí nebezpečí vykloubení endoprotézy z kloubní jamky) a některé další pohyby by se měly provádět velmi opatrně. Zcela bychom měli vyloučit křížení operované končetiny přes zdravou (a to i v sedě) a vytáčení operované končetiny směrem zevně. Opatrní bychom měli být i při vytáčení končetiny směrem dovnitř a také při ohnutí (flexi) dolní končetiny v kyčelním kloubu (úhel mezi břichem a stehnem) – je třeba řídit se doporučením lékaře a neprovádět tyto pohyby v plném rozsahu.
V případě jakýchkoli zdravotních omezení je potřeba vhodnost zvolené pohybové aktivity konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Kontakt:
Ing. Iva Daňsová
Tel.: 774 290038 E-mail: ivana.dansova@seznam.cz