Péče o oční okolí v létě: základem je hydratace. Pozor na opalovací krémy

 

Slunce, sucho, prach i chlorovaná voda – letní měsíce znamenají pro oči i jejich citlivé okolí zvýšenou zátěž. Nevhodná péče může vést k podráždění, ale i k závažnějším problémům.

Kůže v okolí očí je až desetkrát tenčí než na zbytku obličeje, je tedy i mnohem náchylnější k poškození. Podle oftalmologů se během léta zvyšuje počet pacientů s podrážděním, otoky, ekzémy, a dokonce i s prvními známkami kožních nádorů v oblasti očních víček. „UV záření a zejména opakované spálení sluncem je hlavním vnějším faktorem, který způsobuje nejčastější typy rakoviny kůže víček. Podle údajů Evropské asociace pro výzkum rakoviny kůže tvoří nádory očních víček až 10 procent všech kožních nádorů v obličeji, přesto je lidé často před slunečními paprsky zapomínají chránit,” upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Zatímco většina lidí chrání během léta pokožku opalovacím krémem, oblast kolem očí často zanedbávají. Přitom právě oční okolí vyžaduje speciální péči. „Základem je hydratace, kterou mohou poskytnout například kyselina hyaluronová, ceramidy nebo skvalen. Další výhodou speciálních očních krémů je obsah niacinamidu, peptidů nebo vitamínu C pro snížení tmavého zbarvení způsobeného pigmentací nebo k redukci vrásek. Krémy by měly být v létě méně hutné než v zimě. Pro ty, kteří krémy nesnesou nebo nemají čas na pravidelnou aplikaci, doporučuji jednou za čas hydratovat oční okolí a dodat složky pro zpevnění jemné pokožky mezoterapií nebo biostimulací polynukleotidy,“ doporučila Bohdana Polišenská, lékařka oční kliniky Gemini.

Mazat si oční okolí stejným opalovacím krémem jako zbytek těla není vhodné. „Na oční okolí je důležité používat speciální přípravky pro tuto oblast. Krémy určené pro zbytek obličeje mohou v okolí očí kůži dráždit, podráždění hrozí zejména u lidí s citlivější pokožkou. Vhodnější je používat krémy na minerálním základě například s obsahem oxidu zinečnatého. Případně hypoalergenní krémy, bez zbytečné parfemace, barviv a olejů. Je nutné dát pozor, aby se nedostaly přímo do očí. Pokud se tak stane, je nutné oči vypláchnout pitnou vodou nebo umělými slzami,“ upozornila lékařka.

Během léta se mohou kolem očí objevit otoky. „V horku dochází k rozšíření cév, což může u citlivějších lidí způsobit, že cévy více propouštějí tekutinu do podkoží a dochází k otoku. Důvodem může být i sezónní alergie a následná imunitní reakce. Od otoků mohou pomoci studené krémy s obsahem kofeinu, aloe vera nebo hydratační oční krémy. Naopak je dobré vyvarovat se krémů s látkami, které by mohly podráždění ještě zhoršit, takovou je například retinol. Vhodné je aplikovat studené obklady na kratší časový úsek několikrát denně – například na 10 minut každou hodinu, aby se nenachladily dutiny. Také se doporučuje spát s podloženou hlavou, aby se tekutina během noci nezdržovala v oblasti víček. Pokud se otoky opakují často nebo trvají dlouho, je dobré navštívit alergologa, případně podstoupit vyšetření štítné žlázy či ledvin pro vyloučení interní příčiny,“ poradil Pavel Stodůlka.

Poměrně časté je během léta svědění okolo očí. Důvodem může být alergie i reakce na kosmetiku. „Svědění je typickým projevem alergie nebo podráždění pokožky, například na pyl, prach, kosmetiku či make-up. V létě se může tento problém zhoršit kvůli vysušené pokožce, která ztrácí svou přirozenou ochrannou bariéru proti vnějším vlivům. Při mírných obtížích je vhodná pravidelná aplikace hypoalergenních očních krémů, při výraznějších obtížích vyšetření kožním či očním lékařem, který může předepsat lokální nebo celkovou terapii,“ uzavřela Bohdana Polišenská.

 

 

 

SOUKROMÁ OČNÍ KLINIKA GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika Gemini rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. První klinika byla otevřena ve Zlíně v roce 2003 a v současnosti provozuje klinika v České republice deset pracovišť: ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Jinonicích, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně, Novém Jičíně a Liberci. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Vedle operací zbavujících pacienty potřeby nosit brýle a operací šedého zákalu se na klinikách provádějí i estetické zákroky, jako například plastika horních a dolních víček. Ročně se na klinice provede více než 40 000 zákroků. V současnosti v Gemini pracuje přes 400 zaměstnanců. V čele týmu operatérů stojí světově uznávaný oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR.

 

 

prim. MUDr. PAVEL STODŮLKA, Ph.D., FEBOS-CR, www.lasik.cz

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně. V roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini – největší soukromou oční kliniku v Česku. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, implantaci presbyopické fakické čočky nebo odstranění vetchozrakosti pomocí laseru ReLEx Smile, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v Česku. Vyvíjí nové lasery pro oční chirurgii, jako např. CAPSULaser. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. V roce 2017 jako první lékař v České republice složil zkoušku FEBOS-CR. V letech 2022 až 2024 byl evropským prezidentem odborné společnosti AECOS - Americko-evropský kongres oční chirurgie. V roce 2019 si Pavel Stodůlka na své konto připsal další dvě světová prvenství – jako první oční chirurg na světě provedl operaci šedého zákalu novým femtomatrixovým laserem, který jako jediný disponuje robotickým ramenem a zároveň je nejrychlejším na světě. Druhým prvenstvím byla operace, takzvaná rotace lentikuly, která sníží astigmatismus oka pacienta (nesprávné zakřivení rohovky).  V roce 2024 provedl první oficiální operaci vysoké dalekozrakosti hyperopickým ReLEx SMILE na světe. Pravidelně se umisťuje v žebříčku nejoblíbenějších lékařů v Rakousku, v roce 2024 byl zvolen již pošesté. Jako první oční chirurg provedl laserovou operaci očí metodou CLEAR v Česku a Rakousku. Od roku 2022 je nositelem medaile Za zásluhy 1. stupně. Koncem roku 2022 převzal v Římě cenu prof. Emilia Campose za inovace v oftalmologii. Je členem výboru nejvýznamnější evropské odborné společnosti očních chirurgů ESCRS - European Society of Cataract and Refractive Surgeons. Od roku 2025 zastává funkci Tresurer, která patří mezi klíčové pozice v nejvyšším vedení této společnosti.

 

 

info@penzista.net