Oční alergie: od svědění, pálení a slzení uleví studená voda i oční kapky

Zhruba každého třetího Čecha trápí nějaká alergie, každý druhý alergik se navíc během alergie potýká s očními problémy. Projevy alergií jsou nejen nepříjemné, ale neléčená oční alergie může být pro zrak dokonce nebezpečná. Jak alergie ohrožuje zrak a proč bývá častou překážkou pro odstranění dioptrií?

 

 

Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. „Nejběžnějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Oční alergie je nejčastěji spojena se sennou rýmou. Ačkoliv se záněty spojivek objevují zpravidla během jarního období, mohou vznikat po celý rok,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini

Zbavit se nepříjemných projevů oční alergie nebo očím alespoň částečně ulevit jde hned několika způsoby. „Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenu mimo oči. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout,“ poradil Pavel Stodůlka. Mnutí oka může dokonce trvale poškodit zrak. „Časté mnutí oka mechanicky dráždí rohovku a deformuje ji, dokonce při opakovaném dlouhodobém tření ji i ztenčuje. Pravidelné mnutí očí může způsobit trvalou deformaci rohovky se zhoršeným viděním,“ doplnil Pavel Stodůlka.

Alergie se může spustit kdykoliv v průběhu života, spousta lidí si tak ze začátku její přítomnost ani neuvědomuje. Otálet s léčbou se ale nemusí vyplatit. „Příznaky oční alergie jsou různé a mnohdy velmi nenápadné. U lidí, kteří očního lékaře navštěvují pravidelně, je onemocnění často odhaleno ještě dříve, než se subjektivní příznaky projeví. Při přetrvávající výrazné, ale i mírné oční alergii by lidé měli bez zbytečného odkladu navštívit lékaře. Předepsané oční kapky nebo léky v naprosté většině případů nepříjemné příznaky výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní. Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může způsobit závažné postižení oka i s trvalými následky na kvalitě zraku,“ varoval Pavel Stodůlka.

Při běžné alergii fatální poškození zraku nehrozí. Pokud ale – i přes léčbu antihistaminiky – přetrvává pálení či řezání očí, je lepší navštívit specializovaného očního lékaře. „Při dlouhodobém používání kapek s konzervačními látkami existuje riziko zvýšené suchosti očí a poškození očního povrchu. V indikovaných případech je možné doplnit terapii o umělé slzy a slabé kortikoidy. Až do odeznění potíží se doporučuje nepoužívat kontaktní čočky,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Aktivní oční alergie může znamenat překážku pro podstoupení laserové operace zraku odstraňující dioptrie. Tu v Česku každoročně absolvují desítky tisíc pacientů. „Aktivní alergie může být důvodem, proč během předoperačního vyšetření musíme některé pacienty, kteří chtějí podstoupit laserové odstranění dioptrií, odmítnout a zákrok odložit. Není to přitom výjimečná situace. Jedním z důvodů, proč není vhodné zákrok provádět během období aktivní alergie, je to, že pacientovi dokonce mohou být naměřeny jiné dioptrie, než jaké reálně má. Proto těmto pacientům doporučujeme zákrok odložit na období, kdy alergeny nejsou aktivní,“ uzavřel oční chirurg.

 

 

 

prim. MUDr. PAVEL STODŮLKA, Ph.D., FEBOS-CR, www.lasik.cz 

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně. V roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini – největší soukromou oční kliniku v Česku. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, implantaci presbyopické fakické čočky nebo odstranění vetchozrakosti pomocí laseru ReLEx Smile, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v Česku. Vyvíjí nové lasery pro oční chirurgii, jako např. CAPSULaser. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. V roce 2017 jako první lékař v České republice složil zkoušku FEBOS-CR. V letech 2022 až 2024 byl evropským prezidentem odborné společnosti AECOS - Americko-evropský kongres oční chirurgie. V roce 2019 si Pavel Stodůlka na své konto připsal další dvě světová prvenství – jako první oční chirurg na světě provedl operaci šedého zákalu novým femtomatrixovým laserem, který jako jediný disponuje robotickým ramenem a zároveň je nejrychlejším na světě. Druhým prvenstvím byla operace, takzvaná rotace lentikuly, která sníží astigmatismus oka pacienta (nesprávné zakřivení rohovky).  V roce 2024 provedl první oficiální operaci vysoké dalekozrakosti hyperopickým ReLEx SMILE na světe. Pravidelně se umisťuje v žebříčku nejoblíbenějších lékařů v Rakousku, v roce 2024 byl zvolen již pošesté. Jako první oční chirurg provedl laserovou operaci očí metodou CLEAR v Česku a Rakousku. Od roku 2022 je nositelem medaile Za zásluhy 1. stupně. Koncem roku 2022 převzal v Římě cenu prof. Emilio Campos za inovace v oftalmologii. Je členem výboru nejvýznamnější evropské odborné společnosti očních chirurgů ESCRS - European Society of Cataract and Refractive Surgeons. Od roku 2025 zastává funkci Tresurer, která patří mezi klíčové pozice v nejvyšším vedení této společnosti.

 

KONTAKT
Mgr. Petra Ďurčíková_mediální konzultant
+420 733 643 825, petra@pearmedia.cz, pearmedia.cz
SOUKROMÁ OČNÍ KLINIKA GEMINI,www.gemini.cz
 

Soukromá oční klinika Gemini rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. První klinika byla otevřena ve Zlíně v roce 2003 a v současnosti provozuje klinika v České republice deset pracovišť: ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Jinonicích, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně, Novém Jičíně a Liberci. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Vedle operací zbavujících pacienty potřeby nosit brýle a operací šedého zákalu se na klinikách provádějí i estetické zákroky, jako například plastika horních a dolních víček. V čele týmu operatérů stojí světově uznávaný oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR.