Kdo by se nechtěl dožít devadesáti let pln svěžesti a zdraví. Jde to, ale je proto třeba určité nasazení. Co proto tedy můžete udělat sami? Šance dožít se vysokého věku jsou dnes vyšší než kdy předtím. Patent na to, jak se dožít vysokého věku neexistuje. Jisté ovšem je, že nám k tomu pomůže zdravá výživa, tělesný pohyb a duševní trénink. Ten je hlavně podstatný proto, jak zdravě zestárnout.
Životní styl má vliv na to, jak se budeme jednou cítit
Mnoho studií dokládá, že životní styl značně ovlivňuje, jak se jednou budeme cítit. Ten spolu s tělesným pohybem snižuje riziko pro četná onemocnění, jako jsou rakovina, onemocnění srdce a cév, demence, deprese, cukrovka a artróza. Zdali-se u nás některá choroba projeví, ovlivňují ovšem také genetické faktory.
Tělesně a duševně fit
Kdo chce být ve vyšším věku tělesně a duševně fit, začíná nejlépe už teď provozovat zdravý způsob života. Pohyb je nutnost! S rozvahou mírně pěstovaný sport funguje jako jakási superpilulka. Působí jako ochranný faktor proti rakovině. Například u žen, které pravidelně sportují, snižuje riziko, že onemocní rakovinou prsu o 20 až 30 procent. Sám při léčbě působí sport blahodárně. Recidiva rakoviny prsu je díky tomu eliminována až o 50 procent.
Pohyb jako omlazovací kúra pro mozkové cévy
Pohyb má velice pozitivní vliv na látkovou výměnu cukrů a tuků. Přitom jsou i odbourávány stresové hormony. Na tento děj má pozitivní i práce na zahradě. Duševní rovnováha našeho těla je rovněž chráněna díky pohybu. Američtí výzkumníci z Jefferson Medical College ve Philadelphii doložili na základě počítačové tomografie mozkové tkáně u účastníků studie ve věku mezi 60 a 80 lety, že 3 hodiny sportu týdně v dlouhodobém horizontu působí jako omlazovací kúra na krevní cévy v mozku. U sportujících seniorů byl nižší výskyt zúžení cév ve srovnání s cévami inaktivních probandů.
Tělesné aktivity vhodné pro seniorský věk
Pro seniorský věk jsou vhodné především vytrvalostní sporty jako je nordic walking, plavání, jízda na kole, běh na lyžích, procházky v přírodě, ale také gymnastika pro posílení svalového aparátu. Poraďte se s lékařem, než se do těchto aktivit pustíte, abyste předešli případnému poranění nebo přetížení organismu. Ukaž mi, jak rychle běžíš, a já ti povím, kolika let se dožiješ. Toto je, s trochou nadsázky, výsledek aktuální studie amerických výzkumníků z Pittsburghu, kteří zpracovali data od více než 35 000 osob. Na základě rychlosti chůze se dá odhadnout očekávaná délka života. Kdo chodí v 65 letech v průměru rychlostí 5,7 km/h pešky má dobré vyhlídky, že se dožije až 90 let.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.net