Vyhecovat se, ale nepřepínat se. V saském Radebeulu se potkávají každý rok nadšenci, kteří v závodě na 24 hodin zdolávají schody v proslulém závodě Spitzhaustreppe. Trasa vede po schodech dolů a znovu nahoru. Jedná se opravdu o těžký závod. Mezi nadšenci bývá i několik seniorů ve věku okolo 70 let, kteří se účastní tohoto maratónu na schodech. Lékaři, hlavně ti, kteří se zabývají sportovní medicínu, však s účastí osob už v pokročilém seniorském věku, nesouhlasí. Závod jim jednoduše nedoporučují. Stejně jako doktorka Verena Heinickeová z kliniky interní medicíny na univerzitě v Mnichově. Ta starším lidem radí, aby trénovali s mírnou zátěží, aby se řídili pečlivě signály, které vysílá jejich tělo a hlavně udržovali pod kontrolou puls srdce. Taková kontrola chrání jejich svaly, vazy, klouby a srdečně-cévní systém před přetížením. V praxi se vyplatí hodinky měřící puls okamžitě varující svého uživatele, pokud se začne přemáhat. Mnoho amatérských sportovců si s limitem své zátěže neví rady. Co ještě snesu bez nějakého rizika a co pro mne představuje skutečnou zátěž? Jsem fyzicky přetížen, když pocítím na těle pot nebo když při sportu už cítím srdce v krku?
Extrémní zátěž znamená pro starší lidi riziko
Ano. A to především pro jejich srdce a cévy. Srdce přečerpá v klidu kolem pěti litrů za minutu, při vyšší zátěži stoupá tato hodnota až na 30 litrů.
Pokud není někdo zcela zdráv, nejčastěji z důvodu přítomnosti aterosklerotických plátů ve stěnách tepen zásobujících srdce, jež ohrožují jeho zásobení kyslíkem, a nebo některá srdeční chlopeň správně nedomyká, musí přesně vědět, co od sebe může očekávat. Varují lékaři.
Sportovní výkon pod kontrolou
Starší lidé by proto měli mít preventivně svou aktivitu pod kontrolou. I když se někdo cítí zdravý a fit, může trpět nadváhou, kouří, má vysoký cholesterol nebo tlak nebo užívá léky. Testování sportovní zátěže se skládá z rozhovoru s lékařem a natočení klidového EKG. Starším lidem lékař doporučuje také provést zátěžové EKG. U pacientů s nemocným srdcem se při něm měří hladina laktátu v krvi. Člověk by se měl předem zeptat, které testy u něho mají smysl a co to obnáší. Díky těmto testům získá lékař přesný obrázek o zdravotním stavu pacienta. Jak zdravý je pacient, čeho chce dosáhnout a co může očekávat. Lékař může stanovit optimální tréninkový puls, při kterém srdce a cévy správně fungují a přitom nejsou přetěžovány.
Kontrolovat puls a své tělo
Hodinky, které ukazují aktuální hodnotu srdečního pulsu, jsou vhodným tréninkovým partnerem. Stejně tak je důležité poslouchat vlastní tělo. Měli byste se potit, cítíte, jak se vám krátí dech, ale přitom jste schopni stále mluvit. Přestat při pocitu slabosti, závrati, návalech, dechové tísni, vyčerpání nebo bolestech. Důležité je také, jaké pohybové aktivitě se člověk věnuje. Zdali je to na úrovni procházek, nordic walking nebo jízdy na kole. Všechny sportovní aktivity s rovnoměrným průběhem pohybu a konstantním silovým úsilím jsou optimální. A to nejlépe pětkrát za týden. Kritické jsou naopak pro seniory takové sportovní aktivity, při kterých se těžší namáhavé fáze střídají s klidovými intervaly. Senioři, kteří se cítí a jsou fit a chtějí si dát takzvaně do těla, by měli být pod lékařským dohledem. Senior, starší člověk, který každý den absolvuje čtvrthodinovou procházku, prodlouží svou procházku v příštích pěti dnech na 30 minut. Pokud to dobře zafunguje a on se bude cítit dobře, může místo prosté procházky a po osmi týdnech zvolit Nordic Walking, kde se uplatní vyšší nároky na svalovou sílu. Pro pochody a jízdu na kole platí: pro zvýšení intenzity raději častěji během týdne trénovat než si zvýšíte aktuální jednorázovou zátěž. Vždy by měl mít člověk v hlavě následující. Také teplo, chlad, vysoká nadmořská výška, příliš krátké přestávky nebo příliš málo spánku může snížit výkon.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů