Jak zmírnit a vyhnout se bolestem svalů

Potíže se svaly nám kazí radost ze sportování. Nejčastěji se tak stává u začátečníků. Zde jsou opatření, která dokáží pomoci, abychom se bolesti svalů zbavili.

Opatrnost především

Člověk se konečně odhodlá do sportovní aktivity a druhý den nás bolí namožené svaly nebo dokonce i celé tělo. Naše tělo není na nezvyklé pohyby zvyklé, a proto reaguje. Většinou jsou pak svaly unavené a tělo pak doslova vyřízené. Odborníci proto radí nováčkům nepřehánět úvodní tréninky. Při nich by to člověk neměl přepálit. Důležité je trénovat častěji a pravidelně. Tak se tělo na zátěž nejlépe adaptuje.

Zahřívat se místo protahování

Člověk se konečně odhodlá do sportovní aktivity a druhý den nás bolí namožené svaly nebo dokonce i celé tělo.[/caption] Pokud se chcete zahřát, volně klusejte na místě nebo střídavě vkládejte horní končetiny do kříže. Protahovací cviky před tréninkem nejsou totiž pro každého zcela vhodné. Tím člověk odstraňuje napětí ze svalů. Při tenise nebo badmintonu by to mohlo být kontraproduktivní. Lepší je protahování až po ukončení aktivity, když svalstvo není ještě příliš unaveno. Odborníci navíc doporučují protahování obecně jen při silně zkrácených svalech a dostatečně pevné pojivové tkáni, kterou představují vazy a šlachy. Po sportovní aktivitě naslouchejte svému tělu. Pokud jsou svaly opravdu příliš unavené, je lepší protahování vynechat.

 

Dejte si poradit od profesionálů

Kdo se rozhodl věnovat se sportu po delší přestávce, může se mu hodit dobrá rada od fyzioterapeutů nebo lékařů. Pro běžce se vyplatí provést například běžeckou analýzu na videu. Mnohdy totiž vznikají potíže se svaly a bolesti kvůli běžeckému stylu, který je vykonáván chybně prováděnou běžeckou technikou, jak potvrzuje kondiční trenér Marek Heilman. Také svalové dysbalance v oblasti zad, kdy svaly, které působící proti sobě, jsou vzájemně v nerovnováze, nebo chybné postavení nohou, jako je plochá noha nebo vbočený palec, mohou přivodit problémy. Nápravu umožní ortopedické vložky. Mnohdy je ovšem daleko vhodnější vybrat si jiný sport, podle toho jak to každému vyhovuje. Kdo má nadváhu, měl by se místo běhu věnovat plavání. Pohyb ve vodě totiž odlehčuje klouby.

 

Jak řešit potíže

Hřejivé náplasti nebo masti s protizánětlivými látkami jako je ibuprofen nebo diklofenak zmírní po sportu svalové bolesti. Při silných bolestech, hmatatelných nerovnostech nebo hematomech v oblasti měkkých částí, bychom měli navštívit lékaře. Takové příznaky mohou znamenat natržení svalu.

Doplňujte zásoby

Netrénované svaly rychle postihnou křeče. Právě v létě, kdy se člověk při tréninku hodně potí, se z našeho těla vylučuje více minerálních látek. Pravidelný pitný režim doplňuje v těle pro svaly tolik důležité zásobní látky. Nejlépe jsou vhodné minerální vody bohaté na hořčík a jablečné střiky. Také banány jsou zdrojem hodnotných živin. Izotonické nápoje a speciální na bílkoviny bohaté doplňky stravy pro rekreační sportovce považují odborníci za nadbytečné.

   

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net