Kdo šlape i ve vyšším věku do pedálů, zůstává déle fit. Aby byla naše cyklojízda i ve vyšším věku bezproblémová, potřebujeme jistotu. Jak ji získáme? Podle průzkumu S. Ratgeber nasedne na kolo a šlape ...
Kdo šlape i ve vyšším věku do pedálů, zůstává déle fit. Aby byla naše cyklojízda i ve vyšším věku bezproblémová, potřebujeme jistotu. Jak ji získáme? Podle průzkumu S. Ratgeber nasedne na kolo a šlape do pedálů každý třetí ve věku 50-59 let, a to pravidelně. Ve věku 60-75 let je v sedle kola jednou za týden každý pátý. To není málo. Touto pravidelnou aktivitu si tělo utužuje zdatnost. Navíc každý cyklista bez rozdílu na věk, musí provádět různé činnosti a zapojit vícero schopností, aby jízdu na kole zvládnul - nastupovat na kolo, šlapat do pedálů, nahýbat se, odbočovat, dávat pozor na auta a obecně dopravu kolem. Je to celá plejáda dovedností, které v sobě zahrnují fitness, sílu, vytrvalost, pohyblivost nebo koordinaci. Cyklistika je také odpověď na to, jak zůstat co nejdéle ve stáří samostatný.
Různé nedostatky se dají dobře vykompenzovat
V pokročilém věku chodíme po nohou pěšky tak dlouho, jak jen to jde. Ovšem schopnost řídit kolo nebo automobil se s přibývajícím věkem přeci jenom zřetelně zhoršuje. Ztráta těchto schopností je jednou ze známek křehkosti typické pro starší věk. Co s tím? Podle Petry Wagnerové, gerontoložky z německého Hamburgu, se však mohou už zcela prokazatelné deficity kompenzovat rezervami, které tělo i v pokročilém věku v sobě má. Senioři se cítí v dopravě na ulici ve městě viditelně méně jistí až zcela nejistí. Udržet seniory i v pokročilém věku zapřažené do pedálů nad štanglí kola, si dala za úkol právě již zmíněná německá gerontoložka. S věkem klesá pohyblivost, síla nebo schopnost reakce, také zrak a sluch. Když jsou starší cyklisté účastníky dopravní nehody, mají pak horší průběh.
Fit proti pádům na jízdním kole
Pro předcházení pádům, vyvinula Petra W. jeden speciální cvičební program. Jednotlivé cviky – viz níže v tomto článku. Tento cvičební program v nás posílí zvládat jednotlivé činnosti, které jsou úzce spojené s dopravou na ulici. Naučí nás třeba jezdit s jistotou do zatáčky, účinně na kole brzdit nebo navzdory jízdě po štěrku, si uchovat rovnováhu. Cvičit můžete v tělocvičně nebo také doma. Program se dá přirovnat k cvičení, které nám pomůže s koordinací a dokonalostí pohybů na lyžařském svahu. Můžeme cvičit sami nebo si pozvat přítele, přítelkyni a cvičit ve dvou.
Co je ještě důležité před jízdou na kole
Před jízdou si zkontrolujte správné nastavení jednotlivých komponentů kola. Sedadlo si nastavte trochu níže. Usnadní vám to nasedání na kolo. Řídítka si nastavte o něco blíže k trupu. Vzpřímené držení těla a s ním spojené sezení vede k pocitu uvolnění. Při vzpřímeném sezení jste i pozornější.
Pořiďte si světlo poháněné akumulátorem. Trvalý proud v něm vytvořený se vám postará o tlumené světlo. To se vyprodukuje i při pomalé jízdě.
Zkontrolujte si ráfky. Díry a vybledlá místa na plášti jsou známkou opotřebení. Helmu musí na vaší hlavě dobře sedět a ne se volně kývat. Brzdy by měly být seřízeny tak, abyste mohli brzdit v dávkách, tedy přerušovaně.
Cvičební program pro bezpečnou jízdu na kole
Cvičení provádějte alespoň dvakrát týdně.
Posílení rovnováhy. Rozkročte se na šířku kyčlí. Jednou nataženou rukou, která je v lokti mírně pokrčená, se opřete o stěnu. Teď zvedejte střídavě pravou a levou dolní končetinu do výše asi 20 cm nad podlahu. Tento cvik můžete ještě zdokonalit tím, že budete střídavě švihat pravou a levou nahoru dopředu a pak dozadu.
Pevné držení v sedle. Posaďte se na židli. Nohy jsou od sebe rozkročené na vzdálenost kyčlí. Přenášejte svou vlastní váhu střídavě doprava, pak doleva, následně rovně a pak dozadu. Jako kdybyste se vsedě kývali. Pokročilé cvičení spočívá v tom, že si položíte na židli pod hýždě polštářek a vždy jednu nohu lehce nadzdvihnete.
Posílení šlapání do pedálů. Držte se pevně jednou rukou zábradlí u schodů. Postavte se na nejnižší schod na schodišti na prsty u nohou a zdvihejte se na nich. Na pár sekund se udržte na špičkách prstů a znovu povolte. Tento cvik opakujte desetkrát za sebou.
Jistý úchop řídítek. Podržte v natažených pažích před sebou krátkou dřevěnou tyč nebo kolík. Váš partner si stoupne před vás a tyč bude tlačit z opačné strany proti vám. Vy budete překonávat jeho odpor.
Reagujte na vjemy z okolí. Oběma rukama se opřete o zeď. Levou rukou ve výši ramen pohybujte směrem dozadu, přitom se podívejte vlevo a řekněte, co váš partner, který stojí nalevo od vás, ukazuje před sebou za číslo. Pokročilejší cvičení provádějte s menším a měkkým balonem v rukou a přitom se opírejte zase o stěnu.
Autor: -jpo- Zpracováno podle S. Ratgeber info@penzista.net