Jak Se Chránit Před Sportovními Úrazy Ve Vyšším Věku

Oteklé kotníky, svalové křeče nebo podlitiny. Každý rekreační sportovec se s nimi setká alespoň jednou za život. I drobná zranění však zkazí motivovaným rekreačním sportovcům radost z pohybu.  Několik ...

Oteklé kotníky, svalové křeče nebo podlitiny. Každý rekreační sportovec se s nimi setká alespoň jednou za život. I drobná zranění však zkazí motivovaným rekreačním sportovcům radost z pohybu.  Několik rad, jak zabránit poraněním při běhání, jízdě na kole nebo procházkách, může být vždy užitečných.

 

Při natažení vazu nebo svalu může docházet často i k potrhání jednotlivých vláken. Pokud se tak stane, držte se následujících pravidel. Dejte si od sportování přestávku, poraněné místo chlaďte ledem, přiložte kompresívní elastický obvaz a položte končetinu do zvýšené polohy. Kloub byste měli šetřit alespoň dva týdny a co nejméně zatěžovat. Dobré zkušenosti jsou i s tzv. tapovací páskami, které jsou pevné a pružné. Přikládají se na postižený kloub. Jejich význam je ve stabilizaci a ochraně postiženého kloubu.

 

Abyste se vyhnuli natažení svalů nebo vazů, je důležité je před běháním zahřát alespoň po dobu  prvních deseti minut. 

 

 cvicici seniorka 

Zvyšujte tempo pohybu, až ucítíte v končetinách teplo a cítíte se uvolněně. Svaly přestávají být po rozehřátí ztuhlé a stávají se pružnější. Pro správné protažení svalstva slouží stretching (z anglického „natahování“). Svalstvo napínejte pomalým pohybem. Stretching protahuje svalová vlákna, zvyšuje se jejich krevní průtok a sval se zahřívá. Vaše svaly jsou tak připraveny k lepšímu výkonu a mají daleko menší tendenci ke zranění. Při běhání nebo chůzi se vyhýbejte lesním cestám, kde může číhat spousta vystupujících kořenů z okolních stromů. Poslouchejte také své tělo, zda nevysílá signály, že je příliš unaveno nebo vyčerpáno.

Vaše svaly dostávají křeče

Silná bolest svalů, která se objevuje náhle a většinou teprve těsně před koncem sportovní aktivity nebo hned po jejím ukončení, bývá často důsledkem přetížení. Příčinou bolesti svalů bývá nedostatek tekutin a hořčíku v těle.  Co pomáhá v případě křeče ve svalu? Postižený sval opatrně táhněte do obráceného směru. Při křeči v lýtku to znamená opatrně tlačit špičky prstů u nohou nahoru ke koleni.

Jak předcházet křečím?

Před sportovní aktivitou se zahřívejte alespoň deset minut, svaly jsou šetrným způsobem připraveny, aby dosáhly lepšího výkonu. Jezte hodně luštěnin, celozrnné stravy a bobuloviny, které mají dostatečný obsah hořčíku. Pomohou i přípravky s hořčíkem, například Magne B6. Před sportem pijte velkou sklenici minerální vody. Na dostatečnou hydrataci myslete i během sportu a po sportování. Dostatečný přísun minerální vody umožňuje správné hospodaření s elektrolyty v těle.

Odřeli jste si kůži?

Při sportování se často přijde k nějaké odřenině kůže. Většinou jde o povrchovou odřeninu, spodní vrstvy pod pokožkou však dotčené nejsou. Ránu vyčistěte pod tekoucím vodou nebo dostupným dezinfekčním prostředkem jako je například Betadine nebo Octenisept. Ten navíc neobsahuje jód, je bezbarvý a ničí choroboplodné zárodky. Může se použít i na kůži a na sliznice. Malá odřenina může volně oschnout na vzduchu.

Při zalepení rány je doporučováno vlhké krytí, které v ráně vytváří vlhké prostředí. Materiál reaguje s tekutinou, jež vytéká z rány, a vytváří místo strupu vlhký gel. Díky vlhkosti mohou nové buňky snáze tvořit novou pokožku a její regenerace je tak rychlejší. Gel se postupně vstřebává, a proto se (na rozdíl od suchého strupu) netvoří nepěkná jizva.

Sportujte během chladnější části dne

Často dochází k úrazům také z toho důvodu, že se člověk věnuje sportu během poledního vedra. Snadněji se stává člověk nepozorným, klopýtne a upadne, jak varují sportovní lékaři. A také si zkontrolujte u svého praktického lékaře očkování proti tetanu. Ačkoliv se vyskytuje raritně, lékaři tuto nemoc považují za velmi nebezpečnou, protože většina nakažených pacientů umírá. Za běžných okolností se proti tetanu očkují miminka a přeočkování následuje ve 14 či 15 letech. Přeočkování je pozdější u těch, kteří v 10 letech byli očkování na tetanus spolu s černým kašlem.

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.net