Nejvyšší vrcholy způsobují nemoc
Čím výše člověk stoupá, tím je pravděpodobnost výskytu příznaků vyšší. Ve výšce 2500-3000 m je postižen každý pátý; od 4000 m je postižena zhruba polovina horolezců a těsně pod metou 6000 m, což je třeba vrchol Kilimandžára, je to dokonce 80 procent. Na vině je tlak vzduchu a parciální tlak kyslíku. Parciální tlak kyslíku je důležitý proto, aby kyslík proniknul z plic do plicních kapilár, kde dochází k okysličení krve. Ve výšce 5300 m nad mořem klesá hodnota parciálního tlaku kyslíku asi na polovinu. Menší tlak znamená méně kyslíku v plicích. Ten tělo potřebuje, aby mohlo přežít.Prevencí je pomalý výstup nahoru
Starší vysokohorští turisté jsou výškovou nemocí postižení méně, jelikož je tempo jejich výstupu do hor pomalejší. Tělo se může aklimatizovat. Důležitý je zde čas. Dokud to půjde, bude naše tělo zvyšovat dechovou frekvence, aby se krev okysličila. Zvyšuje se dechová frekvence, s ní souvisí i vzestup srdeční frekvence. Při aklimatizaci naše tělo vytváří hormon erytropoetin, který stimuluje tvorbu červených krvinek. Po několika dnech je větší množství vytvořených krvinek schopné vázat větší množství kyslíku a krevní tlak proto může klesnout. Tímto způsobem funguje aklimatizace. Pro výškový rozdíl 500 m trvá aklimatizace zhruba tři až čtyři dny. To vysvětluje i důvod, proč jsou starší horolezci výškovou nemocí postiženi méně. Jejich výstup je pomalejší. Mladší horolezec naproti tomu stoupá rychleji, a proto se dostavuje vysokohorská nemoci častěji.
Pokud se vyskytnou potíže, zahajte sestup
Pozor na tyto potíže
Pokud se během výstupu vyskytnou otupělost nebo poruchy chůze, dechová tíseň nebo kašel, měl by být člověk opatrný. Ve vzácných případech (1-5 %) se může jednat o výškový edém mozku nebo plic. Objevují se zřídka, ale jedná se o život ohrožující stavy. V takovém případě je ovšem nutný co nejrychlejší transport dolů. Vysokohorští turisté by proto měli stále vnímat příznaky svého těla a jím přizpůsobit své chování.