Odpověď na tajemství života plného zdraví zní jednoduše – pohyb. Pro mladého člověka plného síly to není problém, ale pro lidi ve zralém věku už to problém být může. Pohyb má však právě ve stáří význam, který přináší tělu velký užitek.
Jak působí pohyb na tělo
V mládí i ve stáří je pohyb důležitý – lidské tělo je zkrátka stvořeno k pohybu. A proto je pravidelný pohyb nejlepší jako prevence před různými nemocemi, které přicházejí s věkem. Senior by se o pohyb, jestliže si chce posílit pohybové ústrojí, zlepšit kondici nebo udržet kloubní pohyblivost, ochuzovat neměl. Pohyb je přínosný i pro kardiovaskulární, trávicí a vylučovací soustavu.
Jak zařadit pohyb ve vyšším věku
V každém věku je prostor na to, aby kdokoliv začal cvičit, důležité však je, aby si zvolil správnou metodu. V 80 letech zkrátka člověk nebude zvládat maratony jako třicátník a možná nebude zvládat ani běhat. To však neznamená, že pro něj neexistuje žádná pohybová aktivita. Sestavování cvičebního plánu tedy závisí na zdravotním stavu, ze kterého je nutné vycházet. A neopomíjet ani konzultaci s lékařem. Obecně je pro seniory ideální zahrnout aktivity, které nejsou přílišnou zátěží pro klouby. Zásaní rada zní – nepřepínat se. Tělo dává signály a těmi je dobré se řídit. S cvičením se dá začít pomalu a postupně přidávat na intenzitě a to za pomocí vlastního těla, které nám poradí. Rekordy ze světových tabulek sice nepřekonáte, ale vidět pozitivní posun u sebe sama je skvělou motivací.
Jak se hýbat jako senior? Nepodceňujte chůzi
Obyčejná chůze je pro seniory naprosto nejlepším pohybem. Nejen, že se zapojí celé tělo, ale na procházce je spousta podnětů pro ostatní smysly a zapojí se i mysl. S chůzí se však dá začít i jinak, bez ohledu na vlivy počasí. Senior nalézající se ve fázi, kdy potřebuje nacvičit chůzi, může začít využívat rehabilitační pohybové přístroje. S přístroji specializovanými podle stádia, kterým pacient prochází, existuje reálná šance na kvalitnější i samostatnější život. Ať už senior využije přístroj s roboticky podporovaným nácvikem chůze, přístroj na cvičení volné chůze nebo přístroj na nácvik funkčních pohybů, kdy pacient nemůže stát samostatně, tělo to ocení a postupně se dopracuje krůček po krůčku k lepším výsledkům. Zařazením pravidelného pohybu do vašeho života přinesete samá pozitiva. I když se nacházíte ve fázi, kdy je pro vás například samostatná chůze nepředstavitelná, jsou tu možnosti, jak začít znovu chodit a postupně se více hýbat.