Letní vedra jsou zatěžkávací zkouškou hlavně pro krevní oběh starších občanů. Ti je snášejí podstatně hůře než mladší věkové ročníky. Důvod je ten, že se ve zralém věku mění organismus. Ve starším věku má naše kůže méně aktivních potních žláz. Ty odvádějí teplo výrazně pomaleji. Kromě toho má organismus ve vyšším věku daleko menší celkový objem tekutin. Proto se při pocení objevuje jejich nedostatek. Příjemné je proto v horkém létě ochlazení, které se tak doslova stává nezbytné. Ovšem příliš intenzívní ochlazování může být na druhou stranu škodlivé. Extrémní teplotní výkyvy zatěžují krevní oběh. Především jsou ohroženi lidé s nemocemi srdce a krevního oběhu.
Když pít, tak vlažné nápoje
Pro tělo je důležité přijímat dostatek tekutin, které se poměrně rychle ztrácejí. Smysl má dva až tři litry vypít denně, hlavně v horkých dnech. Ideální je minerální voda, stejně jako naředěné ovocné šťávy. Ke zchlazení nejsou vhodné alkoholické nápoje nebo nápoje obsahující kofein. Rozšiřují totiž cévy a to může potíže s krevním oběhem naopak vyvolat.
Ve starším věku se snižuje pocit žízně
Ve starším věku se snižuje pocit žízně. Pozor si musí dát především senioři s onemocněním srdce, ledvin a jater.
Lidé tak pijí méně nebo získávají pocit žízně většinou až ve chvíli, kdy už ztratili poměrně velké množství tekutin. Proto je nejlepší mít při sobě stále sklenici vody, kterou v případě potřeby doplníme tekutinou, například vodou z kohoutku nebo minerální vodou. Pozor je potřeba dát u jedinců s nemocemi srdce, ledvin a jater. Ti by neměli naopak vypít příliš nadměrné množství tekutin.
Vhodnější je pít vlažné tekutiny. Při konzumaci příliš studených nápojů, čerpá tělo další energii k jejímu zpracování. Příliš tučná jídla zatěžují ve vedru žaludek. Během horkých dní se proto doporučuje konzumovat lehkou stravu, s dostatkem salátu a další zeleniny nebo ovoce. Polévky obstarají tělu nejen tekutinu, zároveň vyrovnají ztrátu minerálních látek vzniklou pocením.
Použití klimatizace a ventilátoru
Kdo má problémy se srdíčkem a nemusí během horkých dnů bezpodmínečně něco zařídit venku, by měl se radši zdržovat doma. Platí to zejména během poledních a brzkých odpoledních hodin, kdy jsou vedra nejsilnější. Klimatizace a ventilátory ochlazují pokoj na příjemnou teplotu. Ale pozor pokud nastavíte přímý proud vzduchu, riskujete nachlazení i v létě. Během dne je lepší zatáhnout a uzavřít rolety a záclony, aby se vlastní čtyři stěny stále udržovaly chladnější. Větrejte pouze ráno a večer.
Ochrana před sluncem a vzdušné oblečení
Kdo se i přes letní žár vydá ven, měl by se chránit nejlépe pokrývkou hlavy před slunečními paprsky. Dobré je světlé oblečení, které není těsné, ale volnější. Tak se mezi tělem a látkou vytváří osvěžující proud vzduchu. Pozor také při změně pohybu z klimatizovaných prostor do pražícího slunce a obráceně. Silné teplotní rozdíly mohou velmi silně zatížit krevní oběh. Je lepší se v takových prostorách vyhnout jakékoliv namáhavé činnosti.