I jedno malé klíště může způsobit vážné zdravotní komplikace, varuje Loono

Procházky v lese, piknik u vody, hraní si s dětmi v parku. Léto je ideálním časem na výlety do přírody, které však mohou znepříjemnit klíšťata. Tito drobní parazité přenášejí závažná onemocnění, jež mohou způsobovat i dlouhotrvající zdravotní následky. V Česku jde především o dvě nemoci – klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Klíčová je prevence včetně očkování i včasná diagnostika.

 

 

Počet nemocí přenášených klíšťaty v Česku roste. Jen v loňském roce se lymskou boreliózou nakazilo 4031 lidí, nejvíce za posledních pět let. Klíšťovou encefalitidou onemocnělo 670 osob. V prvním pololetí roku 2025 odhalili lékaři nejvíce případů lymské boreliózy za posledních 11 let, konkrétně 1313, klíšťovou encefalitidu potvrdili u 167 pacientů. Data Státního zdravotního ústavu tak ukazují, že klíšťata mohou být skutečně vážným zdravotním rizikem.

Klíšťata v plné síle: Les, park i vlastní zahrada

Teplé a vlhké počasí klíšťatům svědčí. Nejčastěji se vyskytují v listnatých a smíšených lesích, křovinách, na loukách i u vody. Schovávat se ale mohou i v zahradách, a to i u městských domů. Do přírody je proto vhodné nosit i v teplejších dnech dlouhé rukávy, nohavice a používat repelent.

„Po každém pobytu v přírodě si prohlédněte celé tělo. A to opravdu důkladně, jelikož se klíšťata ráda přisávají i na špatně viditelných místech, jako jsou podpaží, podkolenní jamky, třísla nebo za ušima. Čím dříve je odstraníte, tím menší je riziko potenciálního přenosu nákazy,“ říká MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. „Po odstranění klíštěte místo přisátí vydezinfikujte a vyfoťte nebo si poznamenejte, kde bylo. Pokud se vám objeví rozšiřující se červená skvrna nebo jiné příznaky, vyhledejte lékaře,dodává. 

Encefalitida: Léčba neexistuje, chrání očkování

Klíšťová encefalitida je onemocněním, které postihuje mozek a mozkové blány. Často začíná jako lehká viróza s teplotou, bolestí hlavy a únavou. Po několika dnech klidu ale může přijít vážnější fáze, během níž může dojít k zánětu mozkových blan, nebo dokonce k zánětu mozku.

Závažnější průběh se častěji objevuje u osob starších 50 let. Ačkoliv se většina nakažených vyléčí bez trvalých následků, u některých lidí se mohou objevovat dlouhodobé zdravotní problémy, jako jsou chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a soustředění, deprese a úzkosti či slabost končetin a třes.

Klíšťovou encefalitidu neumíme léčit, léčba se zaměřuje pouze na zmírňování příznaků. Zahrnuje klid, infuze, léky na bolest a horečku, někdy onemocnění vyžaduje i hospitalizaci na neurologii, nebo dokonce na JIP. Jedinou účinnou ochranou je očkování, které je pro lidi nad 50 let v Česku hrazené zdravotními pojišťovnami. Mladším pojišťovny na očkování alespoň přispívají. Očkovat se mohou zájemci kdykoliv během roku, a to u praktického lékaře i v očkovacích centrech.

Lymská borelióza: Stěžejní role včasné diagnostiky

Zatímco se proti klíšťové encefalitidě můžeme bránit vakcínou, na lymskou boreliózu očkování neexistuje. Důležitá je proto včasná diagnostika a léčba antibiotiky, která je velmi účinná. V raném stádiu stačí dva až tři týdny antibiotik, nicméně pokud se s léčbou začne pozdě, mohou se bakterie rozšířit do kloubů, nervového systému a srdce. Způsobit mohou otoky a bolesti hlavně v oblasti kolen, brnění až ochrnutí končetin nebo potíže s pamětí.

Nejtypičtějším příznakem je červená skvrna v místě přisátí, která se postupně rozšiřuje a může mít bledší střed.  Nachází se obvykle v místě přisátí klíštěte a může být doprovázena dalšími symptomy, jako jsou horečka, únava, bolesti hlavy a svalů. Obvykle se objeví 7 až 14 dní po kousnutí klíštětem, ale může k tomu dojít i později.

Zejména u dětí se může objevit také boreliový lymfocytom, rudý (někdy až fialový) nebolestivý uzlík nebo hrbolek na kůži. Nejčastěji jej najdeme na uších, nosu, prsních dvorcích nebo na šourku. Bez léčby může přetrvávat týdny i měsíce.

„I jedno malé klíště může způsobit vážné zdravotní komplikace. Riziko nákazy však můžeme výrazně snížit, a to důslednou prevencí při pobytu v přírodě a očkováním proti klíšťové encefalitidě. V případě, pokud už k nákaze dojde, hraje klíčovou roli včasné rozpoznání příznaků a rychlé zahájení léčby,“ shrnuje Kateřina Šédová.

S termíny očkování pomáhá mobilní aplikace Preventivka, která má funkci očkovacího kalendáře. Uživatelé si do ní mohou přidat nová očkování i ta z minulosti a aplikace pohlídá termíny dalších dávek.

 

 

 

 

Loono je týmem mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kteří věří, že by se neměli pacienti pouze léčit, ale vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. V minulosti odstartovalo kampaň za prevenci onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních onemocnění (#zijessrdcem) i reprodukčního (#doledobry) a duševního zdraví (#dobrenitro) a spustilo mobilní aplikaci Preventivka. Během 11 let své existence Loono zrealizovalo více než 3 900 workshopů, na kterých vyškolilo přes 155 tisíc lidí. Veškeré další informace najdete na webových stránkách www.loono.cz a sociálních sítích @Loonocz.

 

 

Autor:
tým Loono