Čtyři strategie, se kterými zdraví lidé, ale také lidé trpící demencí, mohou cvičit svůj vlastní mozek, zahrnují pohyb, duševní aktivitu a zdravou, vyváženou stravu.
Pohybem proti zapomínání
Neustálé vysedávání na gauči do výše zmíněné strategie rozhodně nepatří. Ten, kdo se málo hýbe, zvyšuje riziko pro rozvoj své vlastní duševní degradace. Tělesná aktivita může demenci oddálit o několik let. Počítá se každá aktivita. Nejúčinnější je nějaká pravidelná forma tréninku, která posiluje svalstvo, ale má účinek i na naši hlavu a funguje také jako cvičení koordinace pohybů.
Aktivně zaměstnávejte mozek
V každém věku se mohou vytvářet nová spojení mezi nervovými buňkami. Ten, kdo neustále zaměstnává svoji mysl, tak pro ni vytváří určitou užitečnou rezervu. Vhodnou aktivitou pro trénování mozku může být čtení dobré knihy, hraní na hudební nástroj, nebo udržování kontaktů s lidmi, protože samotná zábava a sociální interakce funguje jako příznivý stimul pro náš mozek. Pro pacienty s demencí je vhodná ergoterapie jako vhodná duševní pobídka.
Vyhněte se rizikovým faktorům, jako je zvýšený krevní tlak
Ten vede ke kalcifikaci tepen, následkem je zpomalení průtoku krve do mozku, což vytváří podmínky pro rozvoj demence. Také kouření, vysoké hladiny cukru a cholesterolu v krvi fungují jako zdroj nebezpečí pro naše nervové buňky a náš mozek. Navštěvujte svého lékaře při pravidelných zdravotních prohlídkách. Studie prokázaly, že pokud se rizikové faktory jako vysoký krevní tlak a cukrovka správně léčí, jsou dobře kompenzovány a věnuje se jim dostatečná pozornost, dá se nástup demence výrazně zbrzdit.
Zdravá a vyvážená strava
Ve vyšším věku je příjem zeleniny ještě důležitější než dříve. Zelenina jednak obsahuje méně cukru. Dalším opatřením je dostatečný příjem rostlinných tuků s omezením příjmu živočišných tuků. Kromě toho více ryb a méně masa.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.net