I přes pořádná vedra stále v pohybu

V létě se pohybu nevzdávejte, jen přizpůsobte podmínkám: volte chladnější část dne, noste lehké oblečení a pravidelně pijte vodu s minerály.

 

 

V parném létě, za tropických teplot se stává pohyb rychle velmi namáhavý. Ale i přesto se ho nemusíme vzdát a nepřestáváme se hýbat. Jen je potřeba dát si pozor na pár věcí. Mnoho starší lidí se obává v létě vykonávat jakoukoli pohybovou aktivitu. Důvodem je hlavně strach před problémy se srdcem, úpalem nebo prudkým vedrem.

Ovšem nehýbat se kvůli vedru nepředstavuje žádné řešení. Pro seniory je pohyb navíc také důležitý. Ti mohou navzdory vedru zůstat v pohybu, jen pouze s některými omezeními. 

 

Dobře se oblékněte

Při pohybu venku si oblékněte vzdušné, prodyšné látky ve světlých barvách. Oděv nesmí být příliš těsný. Výsledkem může být nadměrné pocení, protože vzduchu není dovoleno cirkulovat. Před úpalem se chraňte kloboukem nebo kapucí. Nezapomeňte se namazat krémem proti slunci.

 

Pro pohyb zvolte vhodnou denní dobu

V létě je možné se věnovat prakticky jakémukoli sportu. Jde o to vybrat si vhodnou denní dobu. Vyvarujte se proto pohybu v poledním horku, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzívnější a sportu se věnujte časně ráno nebo večer, kdy už slunce tolik nepálí. Příklad si vezměte z obyvatel států jižní Evropy. Denní činnost volí podle intenzity slunečního svitu.

V létě nepodléhejte své zaběhnuté denní rutině. Jste sice zvyklí chodit na procházku pravidelně ve 12 hodin, ale v létě si denní vycházku naplánujte radši na večerní šero nebo na ráno, kdy slunce teprve začíná vystrkovat „růžky“. I když jste zvyklí běhat svou pravidelnou trasu každý den půl hodiny, v horkém létě svou tradiční trasu zkraťte. Podmínky pro pohyb venku v létě jsou jiné, a to ovlivňuje i výkon trénovaných jedinců. Vždy proto poslouchejte své tělo a nepřetěžujte se. Okamžitě zařaďte přestávku, pokud je vám mdlo nebo začínáte v nohou cítit křeče.

 

Přijímejte dostatek tekutin

Nalévejte do sebe tekutiny, i když ještě nemáte pocit žízně. U starších lidí je navíc nevýhoda, že pocit žízně v pokročilém věku slábne. Hodně seniorů navíc užívá léky, které mají močopudný charakter a vodu z těla naopak odplavují. To ještě nedostatek tekutin v těle zvyšuje. Během horkých letních dní byste měli vypít alespoň dva lity vody. Při sportu ještě o něco více. Ráno si postavte na viditelné místo láhev s vodou, kterou musíte postupně během dne vypít. Starším lidem výrazně pomáhá pitný plán, kdy plánují, kolik tekutin během dne vypijí. Když se potíte, ztrácíte kromě tekutin také soli. Příjem vody z kohoutku tento nedostatek nemůže kompenzovat. Proto pijte minerálky, nejlépe neperlivé s obsahem hořčíku. Komu balená voda bez příchuti není příliš po chuti, může volit ochucené vody, ledové čaje nebo konzumovat studenou polévku. Voda je obsažena také v ovoci. Bohatým zdrojem je hlavně vodní meloun. Ten slouží také jako zdroj pro letní míchané nápoje.

 

 

Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů