Elektrokonvulzivní terapie je laiky mylně vnímána jako škodlivá

Elektrokonvulzivní terapie ve FN Ostrava je účinná a bezbolestná léčba deprese, mánie a psychóz. Probíhá v celkové anestezii a přináší rychlé zlepšení stavu.                                               

             

 

Lékaři Oddělení psychiatrického FN Ostrava potvrzují, že elektrokonvulzivní terapie, kterou laici označují jako elektrošoky, je velmi účinná a pro pacienty nebolestivá. Jsou jedinou fakultní nemocnicí na Moravě, která tuto formu léčby provádí i ambulantní formou.

 

Elektrokonvulzivní terapie se provádí pomocí speciálního přístroje a EEG senzorů nalepených na hlavě, v celkové anestezii. V jejím průběhu psychiatr díky EEG křivce přesně vidí, co se v mozku odehrává. „Elektrokonvulze je naprosto nejbezpečnější metodou psychiatrické léčby, kterou máme. Rizika, která jsou s výkonem spojená, jsou nižší než rizika a nežádoucí účinky spojené s užíváním psychofarmak,“ říká MUDr. Robert Mužný z Oddělení psychiatrického FN Ostrava, který se na tuto metodu specializuje. Přidává diagnózy, u kterých se zdravotní stav zlepší téměř u všech takto léčených pacientů: „Jsou to zejména deprese, mánie nebo psychózy. Největší pozorovatelný účinek je však u depresivní poruchy. U poruch osobnosti, ADHD, autismu či závislostí ale efekt nemá. Elektrokonvulzi je možné provádět u pacientů všech věkových skupin. Množství elektrické energie, kterou pomocí elektrod umístěných na hlavě a na břiše vyvoláváme záchvat, je naprosto minimální,“ dodává doktor Mužný.

 

 

Aplikace je nutné opakovat 8 až 12krát. Jedna trvá, včetně anestezie, necelou půlhodinu. U některých pacientů dojde k výraznému zlepšení stavu už po druhé či třetí terapii, u téměř všech nemocných po jejím ukončení. Její pozitivní vliv na svůj zdravotní stav ocenili v minulosti například spisovatelé Ernest Hemingway nebo Paulo Coelho.

 

 

 

Ing. Petra Petlachová
vedoucí Oddělení komunikace
tel.: +420 597 373 351; +420 704 850 110