Onemocnění diabetem nepředstavuje pro jízdu za volantem většinou žádný problém. Nicméně mohou nastat situace, které nemusí být pro diabetiky při řízení vozidla bezpečné. Co je dobré o tom vědět? Řidiči s diagnózou diabetu nezaviní podle statistik více dopravních nehod než je průměr v populaci. Přičemž tyto údaje zahrnují i diabetiky s inzulínovou terapií, u nichž je vyšší riziko z důvodu možné hypoglykemie za volantem.
K nehodám dochází většinou kvůli nízkému cukru
Podle německého serveru Apotheken Umschau je za dopravní nehodou většinou u diabetiků nízká hladina cukru v krvi. Na bezpečí za volantem však mají u diabetiků vliv i nemoci, které diabetes doprovázejí nebo vznikají později jako jeho komplikace. Svou roli hrají za volantem i některá léčiva. Jak se při možných rizicích chovat?
Příliš nízké nebo rozkolísané hodnoty cukru
Příliš nízké hodnoty cukru v krvi mohou být životu nebezpečné. Diabetik, který zná dobře svou nemoc a má přehled o hodnotách cukru, může řídit auto bezpečně a bez omezení. Ovšem jen za předpokladu, že hrozící nízkou hladinu cukru zavčas zaznamená a situaci bude řešit. Příliš nízké a silně kolísající hodnoty cukru mohou totiž značně omezit schopnost koncentrace a rychlosti reakce při řízení auta. Kdo se léčí inzulínem nebo antidiabetiky by si měl před zasednutím za volant změřit cukr a zaznamenat si naměřenou hodnotu. Člověk by se měl vydat na cestu pouze tehdy, když hodnota leží v rozmezí stanovené lékařem (např. 90 mg/dl, tj. 5 mmol/l). Glykémii by pak měl měřit každé tři hodiny. Při podezření na hypoglykémii by měl řidič okamžitě zastavit a konzumovat rychle účinkující cukry, např. hroznový cukr. Pro hypoglykémii platí. Nesedejte za volant znovu, dokud nedosáhne váš cukr vaším lékařem stanovené minimální hodnoty.
Změny na očích
Pokud poklesne rychle dlouhodobě zvýšená hladina cukru, např. na začátku léčby inzulínem, může to vést k narušení zrakové ostrosti. Vysoké hladiny cukru mohou navíc trvale poškodit sítnici oka. A jaké jsou možné následky? Zhoršený zrak a omezení rozsahu zorného pole. Zda je omezena bezpečnost při jízdě, prokáže oční lékař. Aby byly případná poškození včas objevena a správně léčena, měl by diabetik pravidelně docházet na vyšetření k očnímu lékaři.
Vedlejší účinky léků
Některá léčiva omezují bezpečnost při jízdě, především protože vedou k únavě nebo k pocitu ospalosti, varují lékárníci. Určité riziko mohou představovat některé volně prodejné léky na kašel, alergii nebo nachlazení, ale také léky na recept na bolest, proti nespavosti nebo léky proti depresi. Před užitím bychom se měli poradit s lékárníkem. A nesedejte za volant, pokud se cítíte unaveni. Za bezpečnost jízdy je si zodpovědný každý sám.
Komplikace postihují srdce a cévy
Diabetes je rizikovým faktorem pro vysoký krevní tlak a potíže se srdcem. Pokud je tlak dobře nastaven a kompenzován, smí člověk za volant. Také po infarktu myokardu je řízení vozu zpravidla možné. Při srdečních arytmiích nebo srdečním selhávání je bezpečnost při řízení auta závislá na tíži choroby, při cévní mozkové příhodě na rozsahu poškození. Zda mohou tito pacienti znovu řídit auto, by měl zvážit jejich lékař.
Autor:
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů