Správný pohyb s berlemi vyžaduje určitý čas zaučení. Veškerý pohyb po úraze nebo operaci je komplikovanější, namáhavější, pokud při pohybu využíváme berle. Některé rutinní pohyby se musí člověk učit ... Správný pohyb s berlemi vyžaduje určitý čas zaučení. Veškerý pohyb po úraze nebo operaci je komplikovanější, namáhavější, pokud při pohybu využíváme berle. Některé rutinní pohyby se musí člověk učit zcela nově. Podle fyzioterapeutky Normy Weidemannové, která se specializuje především na pacienty v seniorském věku, správné zacházení s pomůckou při chůzi pohyb ulehčuje a působí preventivně proti pádu. Pro starší ročníky by se ještě hodila kombinace s tréninkem rovnováhy a svalů, aby se co nejrychleji dostali znovu do běžné denní rutiny bez pomůcky při chůzi. Na co se tedy soustředit?
Nastavte si správně berli
Postavte se bokem k velkému zrcadlu, uchopte berle. Ruce a ramena uvolněte. Výška nastavení berle pasuje, když jsou horní končetiny v loktech lehce ohnuté. Pro nastavení berle stiskněte tlačítko na její hřídeli a proveďte nastavení podle potřeby.
Využívejte vlastní váhu
Během rekonvalescence má být končetina zatěžována pouze 30 kg. Zjistíme tedy, nakolik můžeme nohu zatěžovat. Položte léčenou nohu na váhu a ujistěte se, že stojíte bezpečně. Pak vytvořte na váze odpovídající tlak se zátěží ukazující 30 kg. Tlak na váhu nohou několikrát zopakujte. Při chůzi si můžete také představit, jak si nemocnou nohou přejdete po vrstvě syrových vajec. To často pomáhá intuitivně najít správné zatížení.
Pryč s kameny úrazu
Odstraňte doma vše, o co můžete lehce klopýtnout. Páry bot u vchodu, ohnuté koberce, vysoké škrabky. U prvního a posledního schodu si zařiďte světelné označení. Pozor! Nebezpečí sklouznutí vzniká doma především na vlhké dlažbě, hlavně v koupelně.
S jistotou se postavit a zase si sednout
Pomůcky, které se opírají bez dalšího zabezpečení o postel nebo židli, lehce padají na zem. Často pomáhá opřít je vybavit gumovými nástavci směrem nahoru. Ještě lepší je použít speciální držák na berle. Berle se zacvaknou do držáčku, který je součástí lišty připevněné ke stolu nebo ke stěně.
Chůze o třech bodech
Nemocná se má zatěžovat pouze mírně.
- Při stoji přenášejte váhu těla na zdravou nohu. Při pohybu vysuňte berle zhruba o krok dopředu.
- Teď postavte nemocnou nohu mezi berle.
- Opřete se o zdravou nohu a postupujte jeden krok dopředu.
- Posuňte berle a nemocnou nohu současně dopředu. Zapřete se o berle, poté následuje zdravá noha.
Jak vstávat od stolu
Posuňte zadek na přední hranu židle. Postiženou nohu natáhněte rovně dopředu, přesuňte svou tělesnou hmotnost na zdravou lehce pokrčenou nohu. Nyní se opřete do berlí a využívejte síly své zdravé nohy a svých paží. Při posazení provádějte pohyb přesně v opačném sledu. Pokud vám jde sedání a vstávání ze židle těžce, opatřete židli podsedákem nebo speciální pomůckou pro vstávání.
Chůze po schodech
Máte tam stěnu vybavenu zábradlím pro ruce? Nahraďte berli na příslušné straně právě tímto zábradlím. Nevyužitou pomůcku vezměte vodorovně do druhé volné ruky. Držte se zábradlí, přesuňte váhu na zdravou nohu, abyste mohli vyjít na vyšší schod. Přitáhněte nahoru nemocnou nohu. Při sestupu položte nejprve na dolní schod postiženou nohu a berlu. Za nimi pak následuje zdravá noha.
Jak se posadit
Ať už si čistíte zuby, sprchujete, oblékáte se nebo krájíte v kuchyni zeleninu, seďte co nejčastěji na pevné stoličce nebo židli. Praktický je také zvýšený nástavec na WC, madla na toaletě a ve sprše a houbička na tělo s dlouhou rukojetí.
Noste vaši obvyklou obuv
Mnozí senioři si rádi během zotavovací fáze natáhnou na nohy vyloženě sportovní obuv. Jejich relativně silně vycpané podrážky však zanechávají v noze málo citu. A to přestavuje nebezpečí pádu. Proto je nejvhodnější nazouvat si boty, které jsou nejlepší pro vaše každodenní použití. Tkaničky lze dovybavit elastickými pásky, díky nimž si je nebudete muset zavazovat a rozvazovat. Užitečná je také dlouhá lžíce při nazouvání.
Venku a na cestě
Pokud je to možné, vždy používejte výtah a nikdy eskalátor. Samolepicí reflexní pásky na hřídeli berle vás zviditelní v provozu. Používejte chodítko se sedátkem, u kterého můžete zabrzdit zadní kola a na sedátko se pohodlně posadit. U nákupního vozíku můžete také využít sedátko. Tak se stane fronta u pokladny v supermarketu snesitelnější.