Je toho hodně. Co si račte přát. Lepší stravování, více pohybu, více fitness nebo lepší spánek? Fitness hodinky patří mezi wearables. Slyšíte toto slovo poprvé? Jedná se o nositelnou elektroniku, která představuje miniaturizovaná elektronická zařízení, navržena tak, aby mohla být běžně nošena člověkem. Svého nositele lákají na to, že mu budou servírovat zdravější život a pokroky v něm budou zaznamenávat. Těsně na těle nošená inteligentní drobná zařízení (wearable, čti vérebls) zaznamenávají počet kroků při běhání, počítají přijaté a spotřebované kalorie, měří srdeční puls nebo doslova stráží spánek svého nositele. K tomu wearables hlásí pravidelné připomínky, denní úkoly a cíle a přinášejí za jejich plnění malé odměny za to, že si nositel hodinek sám vykonal aktivitu nebo konzumoval správnou porci jídla. Většinou se nosí na zápěstí, například ve formě fitness náramku nebo inteligentních hodinek. Známe je také pod značkou smartwatch nebo chytré hodinky.
Jak zařízení fungují?
Fitness náramky nebo chytré hodinky jsou vybaveny senzorem. Přes senzor pohybu zaznamenají, kolik kroků jsme ušli nebo uběhli. Spotřebu kalorií měří zařízení prostřednictvím parametrů jako je srdeční puls, tělesná hmotnost nebo počet ušlých kroků. V zásadě fungují zařízení v kombinaci s aplikací. Přenos dat běží většinou přes technologii bluetooth na chytrém telefonu nebo počítači. Díky aplikaci si může uživatel uložená data jako našlapané kroky při běhu zobrazit a nechat vyhodnotit pomocí statistiky.
Mohu se spolehnout na naměřené hodnoty?
Spolehlivost zařízení závisí do značné míry na tom, co s nimi plánujeme dělat, uvádí Lars Donath, sportovní odborník z Kolína nad Rýnem. Co se týče měření pulzu, studie, která probíhala v loňském roce, prokázala, že pokud odpočíváme, spíme nebo běžíme, zařízení jsou při měření velmi přesná. Od skutečné hodnoty se odchylují maximálně o tři nebo čtyři údery. To se dá ospravedlnit. Jiná je situace například při jízdě na kole nebo při silovém tréninku. Jiný příklad. Pokud chceme porovnat kalorickou spotřebu dvou tréninkových metod, například spotřebu kalorií při jízdě na kole se spotřebou kalorií na běžeckém pásu, může být chyba u jednotlivých zařízení tak velká, že porovnání obou metod naprosto selhává.
Jak tedy nejlépe používat chytré hodinky a různé fitness tracker?
Fitness trackery jsou elektronická zařízení, která monitorují naše pohybové aktivity. Ukazuje se, že lidé je většinou používají přibližně tři až šest měsíců. Pak je založí někde v zásuvce, komentuje Lars Donath. Smyslupné je si proto dobře promyslet k čemu vlastně budeme zařízení používat a podle potřeby je také pečlivě vybírat a jaké z našich potřeb plynou osobní cíle. Je pak samozřejmě dobré před nákupem porovnat produkty více dodavatelů.
Má používání chytrých hodinek smysl u starších lidí?
Zdravotní přínosy hodinek a fitness trackerů pro seniory dosud nebyly studovány. Ve studii z roku 2015 uvedlo 45 procent starších respondentů po asi 6 týdnech používání, že při mají větší motivaci žít zdravěji. 46 procent respondentů uvedlo, že jsou ve skutečnosti aktivnější, lépe spí nebo se zdravěji stravují. Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů