Ustupující vlasová linie nebo prázdná místa na zadní části hlavy. Mnoho mužů trápí, když jim vlasy začnou řídnout. U někoho po padesátce pořád husté vlasy, některým začíná vlasový porost řídnout už kolem dvaceti let. Růst vlasů na mužské hlavě je závislý především na dispozicích. Pokud začíná řídnou vlasový porost nad čelem nebo nad zátylkem, hovoříme o dědičném vypadávání vlasů. Mnoho mužů bude jistě zajímat, zda a kdy se začnou taková místa objevovat u nich.
Pohled do galerie předků
Odpovědí na otázku může být pohled do galerie našich příbuzných. Jak to měl s vlasy a plešatěním dědeček nebo otec? Velká role dědičnosti se připisuje především otci z matčiny strany. Čím jednoznačnější je odpověď na obrázku našeho předka, tím jednoznačněji lze konstatovat, co můžeme jako potomek těchto pánů očekávat. Ovšem pokud jsme s výsledkem nespokojeni, nemusíme hned začít zoufat, pokud galerii předků zdobí jen lysé hlavy. Geny se totiž mohou kombinovat a nemusí být projevem pouze dědičnosti, jak objasňuje doktor Andreas Finner, dermatolog a vlasových chirurg z Berlína.
Včasná diagnostika hodně napoví
Pokud si člověk dělá starosti na základě pohledu na své předky a chce to začít řešit, doporučuje se vyšetření vlasů. To zjistí i známky toho, že vlasy začínají vypadávat. Póry jsou kanálky sloužící k dodávání zjemňujícího kožního mazu v pokožce. V normálním případě najdeme na jeden takový pór tři mocné vlasy na jeden pór. Ale při detekci jsou někdy viditelné pouze jeden nebo dva, a to už může být znamení vypadávání. Přitom v zrcadle i tak nemusíme nic zjistit. Jakmile je viditelné výrazné vypadávání vlasů pouhým okem, vlasy už předtím nepozorovaně prořídly a v takové situaci je už léčba těžší. Čím dříve člověk problém rozpozná, tím lépe. Většinou se potom nasazuje preventivní řešení se zevně používanou látkou minoxidil.
Psychická zátěž by se neměla podceňovat
U mnoha mužů startuje vypadávání vlasů už před dvacátými narozeninami, u jiných později, u některých vůbec. Odhaduje se, že ve věku kolem 25 let dojde k viditelnému vypadávání vlasů přibližně u každého čtvrtého a kolem 50 let to bude více než polovina. Přitom závisí na tom, jak se viditelná ztráta vlasů definuje. Každý dotčený si to vysvětluje jinak. Zatímco jeden muž svou situaci bere s lehkostí a nadhledem, druhý může masívně trpět. Proto by se vliv vypadávání vlasů na psychiku neměl podceňovat. Jak vysvětluje dr. Finner, je mnoho mužů, zvláště v mladém věku, ztrátou vlasů velmi znepokojeno, ale často o tom nemluví. Partnerky, příbuzní nebo přátelé problému nerozumí a místo toho ho bagatelizují.
Fungují léky?
Kdo by s vypadáváním vlasů rád něco dělal, může vsadit na přípravek k vnějšímu použití, například vlasovou vodičku s minoxidilem. Úspěch je pravděpodobnější, když vypadávání netrvá ještě příliš dlouho. Dalším řešením může být finasterid. Jeho účinnost byla prokázána v odborných studiích. Tento lék má některé vedlejší účinky. U jednoho z 50 pacientů se může mít lék vliv na kvalitu sexu, u 1 z 200 pacientů může přivodit bolesti na hrudi nebo na varleti. Jako vedlejší účinek užívání se mohou objevit také deprese nebo poruchy spánku. Finasterid na rozdíl od vlasové vody nebo pěny s minoxidilem musí být předepsán lékařem. Minoxidil je dostupný v lékárnách. I ten má některé nežádoucí účinky. K nim se počítá dráždění vlasů, ale také zrychlení srdeční frekvence nebo úzkost na hrudi. Radši je lepší se poradit s lékařem. Kdo má vyšší tlak nebo se léčí na nemoci srdce a cév, měl bezpodmínečně před možným použitím konzultovat lékaře. K léčbě dědičného vypadávání vlasů nabízí dermatologové také terapii vlastní krevní plazmou.
Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net