Bez léků to většinou nelze. Přesto můžeme udělat sami hodně pro to, aby se hodnoty našeho krevního tlaku udržely v normě.
Srdce jako svalová pumpa vypudí asi 60 až 80 krát za minutu krev do cévního systému. Činnost srdce a cév je řízena pomocí vegetativního systému, na vůli nezávislého. Ten zaručuje, že jsou všechny tkáně těla dostatečně prokrveny a přijímají dostatek kyslíku a živin. Tlak kolísá podle aktuální tělesné potřeby. Někdy se to organismu ovšem nedaří, aby udržel hodnoty krevního tlaku v normálním rozpětí. Je mnoho příčin, které tlak zvyšují. Následky mohou být často dramatické, neboť vysoký tlak škodí trvale cévám a přispívá k infarktu myokardu, cévní mozkové příhodě a poškození ledvin.
Vysoký tlak je často výsledkem nezdravého životního stylu
Vysoký krevní tlak je tichý zabíječ, protože postižení ho často dlouho nijak nepoznají. Možnými příčinami hypertenze (vysokého krevního tlaku) jsou často rodinná zátěž, ale také těhotenství nebo užívání antikoncepce. Ovšem často je to také vlastní životní styl. Až na několik výjimek je proto hypertenze obecnými opatřeními ovlivnitelná.
Nejvíce riziková je nadváha, která u většiny postižených vede k hypertenzi. Mnoho studií prokázalo, že kdo se přejídá, může snížit tlak redukcí vlastní váhy. Cílem je dosáhnout hodnot BMI (body-mass-indexu) na úroveň mezi 20 až 25. Tyto hodnoty se považují za optimální, ale víme dnes, že pro lidí, kteří se snaží shodit na váze, je lepším cílem 25 až 27.
Sport odbourává stres a snižuje tlak
K nejlepším opatřením patří sport. Z něho profitují hypertonici zvláště dobře. Je známé, že nemocní, kterým se podaří alespoň třikrát za týden po dobu asi 30 až 45 minut provozovat nějakou pohybovou aktivitu, snižují hodnoty svého krevního tlaku. Tělesná aktivita by měla zvýšit tepovou frekvenci na hodnoty 220 minus váš věk. Sedmdesátiletý senior by měl při své pohybové aktivitě dosáhnout alespoň 150 tepů za minutu. Pro kontroly můžete použít hodinky, které měří puls. Výběr sportu přitom nehraje roli. Za zvlášť vhodný se považuje Nordic Walking, ale také běh, jízda na kole nebo cyklický trénink se silovým cvičením mírné intenzity. Ovšem pozor. Kdo již trpí na hypertenzi nebo na jiné chronické onemocnění, nebo komu je víc než 35 let a nevěnoval se delší dobu nějakému sportu, měl by se před cvičením poradit s lékařem, jaká je pro něj vhodná sportovní aktivita a v jakém rozsahu a intenzitě. Samotná tělesná práce jako faktor pro pozitivní ovlivnění tlaku nefunguje. To se prokázalo již při několika mezinárodních studiích.
Nedostatek spánku může zvýšit krevní tlak
Volnočasové sportovní aktivity jsou rovněž dobrým opatřením, jak odbourat stres. Ten se počítá také k nejrizikovějším faktorům u hypertenze. Tlak může zvýšit i nedostatek spánku. V noci klesá krevní tlak obvykle o 15 procent oproti denním hodnotám. Především u lidí, kteří pracují na směny a lidí, kteří často překonávají časová pásma v letadle, se naruší obvyklý cirkadiánní rytmus den-noc. Jako následek se může zvýšit krevní tlak.
Proti stresu fungují dobře cvičení na uvolnění svalstva podle Jacobsona nebo autogenní trénink.
Vliv stravy na tlak
Složení stravy má velký vliv na kardiovaskulární systém. Podle zjištění japonských vědců mají vegetariáni obecně nižší hodnoty krevního tlaku. V průměru se pohybují hodnoty jejich systolického tlaku o 6,9 mmHg níže a hodnoty diastolického tlaku o 4,7 mmHg níže než u strávníků masa. Ovšem neznamená to, že bychom se měli bezpodmínečně vzdát masa. Zdravá výživa by měla být především pestrá, s dostatkem ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Červené maso je nevhodné především kvůli vysokému obsahu nasycených tuků. Místo toho bychom si měli častěji dopřát tučné ryby, jako je losos nebo makrela. Obsahují totiž nenasycené omega-3 kyseliny.
Hodně soli ve fast foodu
Pozor na jídlo z fast foodů, které obsahuje hodně tuku a cukrů, ale také hodně soli. Kuchyňská sůl je pro naše tělo samozřejmě důležitá, ale náš denní příjem by neměl přesáhnout 3,8 g. Příliš vysoká konzumace zvyšuje tlak. Sůl můžeme v každodenní kuchyni pro ochucení jídel šikovně nahradit různými bylinkami.
Alkohol omezeně
Pozor také před alkoholem. Kdo pije příležitostně k jídlu, nemusí mít obavy. Alkohol by se neměl konzumovat víc jak dvakrát třikrát týdně. Doporučení pro ženy je ne více 10-20 g denně (3 skleničky nápoje) a pro muže ne více než 10-30 g denně (3 skleničky vína). Pro srovnání obsahuje půl litru piva asi 20 g alkoholu. Pokud dodržíme doporučený denní příjem trvale, můžeme očekávat pokles tlaku. K úspěšným opatřením proti hypertenzi patří také vzdání se kouření. Nikotin obsažený v tabáku zvyšuje tlak a poškozuje cévy.
Autor: -jpo- zpracováno podle zahraničních a domácích zdrojů