Mnohé typy nádorů se objevují až v pokročilém věku. I pro starší ženy jsou proto důležité pravidelné prohlídky u gynekologa. Nejčastěji se dnes hovoří o rakovině prsu. O ostatních ženských orgánech se tolik nehovoří. Polovina všech nádorových onemocnění žen se týká rakoviny prsu. Ovšem nádorová onemocnění v oblasti pánve, tedy vnitřních ženských reprodukčních orgánů, jsou daleko agresívnější.
Pravidelné preventivní prohlídky
Stále více se nádorová onemocnění ženských pohlavních orgánů objevují až kolem šedesátky. Mnohé ženy se mylně domnívají, že od určitého
věku se už nemusí preventivními kontrolami v gynekologické ambulanci zabývat. Šance zbavit se nádoru a uzdravit se, je tím větší, čím dříve je odhalen. Ženy by proto měly pravidelně pečovat o své tělo, vnímat jakékoliv změny v oblasti podbřišku a hovořit o případných změnách s ženským lékařem.
Rakovina děložního krčku
Zhoubný nádor krčku dělohy se rozvíjí po dobu několika let ze sliznice děložního hrdla. Z 99 procent jsou na vině papilomaviry, označované HPV, které napadají buňky. Většinou jsou postiženy mladší ženy. Přesto roste počet žen ve věku nad 60 let, u kterých se zjistí tato diagnóza. Riziko, že bude žena postižena rakovinotvornými viry, roste s častým střídáním sexuálních partnerů. Oslabený imunitní systém, především u kuřaček, situaci zhoršuje.
Jaké jsou varovné příznaky? Na začátku se na nádor nepřijde. Teprve v pokročilém stadiu jsou lehčí krvácení po pohlavním styku nebo po fyzické zátěži, jako je jízda na kole nebo při zácpě. Chronické bolesti zad bez znatelné příčiny by měly ženu rovněž přivést k lékaři. Mohou být také znamením počínajícího nádoru.
Jaká je léčba? Gynekolog provede cytologické vyšetření ústí děložního hrdla nebo děložního krčku. Při něm se provede odběr buněk sliznice pomocí stěru. Za pomoci testování na papilomavirus je možné rozpoznat změny v postižené tkání a prekancerózy. Tak je možné šance pro úspěšnou léčbu podstatně zvětšit. Díky metodám včasného rozpoznání se stává tato forma rakoviny méně častější také v ČR. Rovněž očkování proti papilomavirům, které je mladým ženám doporučováno před prvním pohlavním stykem, může v budoucnu ještě více přispět k nižšímu výskytu.
Rakovina těla děložního
Degenerované buňky sliznice výstelky děložní dutiny se začnou nekontrolovaně množit a bujet. Postižené jsou především ženy po přechodu. Mezi rizikové faktory patří nadváha, cukrovka a hormon estrogen. Tuková tkáň v ženském těle produkuje estrogeny. Ty se vyplavují do těla nezávisle na činnosti vaječníků. Následkem toho působí estrogeny také po přechodu (klimaktériu) na sliznici děložního těla a podněcují žlázové buňky k růstu. Tak stoupá nebezpečí, že se rostoucí buňky zvrhnou.
Jaké jsou varovné příznaky? Každé krvácení, každý výtok po přechodu by měl vést ženu okamžitě k lékaři. Jsou to nejdůležitější varovné příznaky. Bolestivá tahavá bolest v podbřišku nebo náhlý pokles hmotnosti by měly být objasněny. Pro diagnostiku neexistuje žádný test. Šance na vyléčení jsou ale velmi vysoké, pokud je nádor odhalen včas. Kromě krvácení je také pozorována ztluštělá sliznice děložní dutiny. Ve více než 30 procentech případů se jedná o rakovinu. Lékaři nemohou provést stěr z dutiny dělohy. Při podezření se provádí hysteroskopie, při které se vyšetří sliznice děložní dutiny. Při ní se provádí kyretáž, jejímž cílem je rovněž zastavení krvácení.
Rakovina vaječníků
Ve vaječnících se nachází různé druhy buněk a tkání. Tomu odpovídají i různé formy rakoviny, které mohou postihnout vaječníky. I na tom závisí, jak rychle rostou nádorové buňky nebo jak agresívní jsou. Nádory se vyvíjejí většinou na povrchu vaječníku a migrují dokonce do jiných oblastí v těle, aby vytvořily nová nádorová ložiska – metastázy. Rizikovým faktorem je věk. Rakovina vaječníků postihuje většinou ženy nad 60 let. Svůj vliv má působení hormonů a genetická predispozice.
Nádor se nachází v dutině břišní a nečiní dlouho žádné potíže. Varovnými příznaky jsou zvětšování objemu břicha nebo zvýšená hmotnost kvůli vodnatelnosti břicha. Patří sem i neobvyklé trávicí potíže nebo tlak na močový měchýř. Žena by měla proto navštívit lékaře.
Tři ze čtyř karcinomů vaječníků diagnostikují gynekologové až v pokročilém stadiu. Pro tento druh rakoviny neexistuje žádný jednoduchý krevní test nebo stěr. Tím více by ženy měly využívat preventivní kontroly, při kterých lékař vnitřní genitálie prohmatá a vaječníky vyšetří ultrazvukem. Cysty na vaječníku se vyskytují u žen před klimaktériem poměrně často a jsou většinou neškodné. Vznikají především na základě poklesu hladin hormonů během cyklu, mnohdy také po hormonální terapii nebo nemocech štítné žlázy.
Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net