Kdy Věnovat Pozornost Našemu Zraku Ve Stáří

Jaké jsou užitečné rady pro náš zrak v seniorském věku? Přinášíme jich celkem osm…

 

Operace šedého zákalu je nejčastějším chirurgickým zákrokem

Nejčastějším chirurgickým zákrokem na světě vůbec je operační odstranění katarakty neboli šedého zákalu čočky. Výměna vlastní zakalené oční čočky za čočku umělou přináší jasné a nezakalené vidění. Technologie a optické vlastnosti nitroočních umělých čoček jsou už dnes natolik pokročilé, že je možné s nimi korigovat de facto jakoukoli oční vadu.

 



Správně zvolené mobilní zařízení pomáhá zraku

Bolí vás při delším čtení v počítači oči? Různá čtecí zařízení zvětšující čtený text nebo tablety s dostatečnou velikostí úhlopříčky mohou pomoci, neboť tato dotyková zařízení vám dávají možnost zvětšit čtené písmo, i když se díky malému displeji vejdou mobilní telefony nebo tablety do větší kapsy nebo do kabelky. Americká studie z roku 2012 odhalila, že u elektronických čteček zrakově postižení přečtou za minutu v průměru o patnáct slov více než při čtení z papíru.

 

 

Zelená posiluje zrak

Nelze než souhlasit s tím, že mrkev je dobrá pro oči. Ovšem ještě důležitější je zelená listová zelenina. Stářím podmíněná degenerace makuly (místa nejostřejšího vidění na zadním pólu oka) se dá ovlivnit vhodnou výživou. Zraku přátelská strava by mohla obsahovat vedle zeleniny také mořské ryby s obsahem zdravé mastné kyseliny DHA, např. losos, tuňák, makrela, sleď.

Správné hodnoty krevního tlaku chrání sítnici

Ano, je to skutečně pravda. Proto se starejte o váš krevní tlak. Pokud užíváte léky na tlak tak, jak máte, nepomáháte pouze svému srdci a cévám, ale také chráníte svůj zrak. Příliš vysoké hodnoty krevního tlaku nad 140/90 mmHg mohou při delším působení poškozovat jemné cévy na sítnici. Zvláště je vysoké riziko pro sítnici, když se připojí ještě cukrovka. Obecně zkrátka platí, že v seniorském věku byste měli, i když žádné potíže nemáte, alespoň jednou za rok navštívit očního lékaře.

Sluneční brýle se vyplatí dvojnásobně

Sluneční brýle nabízejí ochranu před škodlivým slunečním ultrafialovým zářením, které může poškodit kůži v okolí oka stejně jako sítnici (vnitřní vrstvě oka). Dbejte na to, že sluneční brýle, které jste si zakoupili, disponují CE značkou. Brýle by měly na očích sedět tak, aby procházelo co nejméně slunečních paprsků také ze stran.

 

  

Cílená léčba zachraňuje oční zrak

Přesná diagnostika a lepší a dokonalejší léčba prokazují jasný efekt. Od začátku 80. let 20. století klesl na polovinu počet lidí, kteří ztratili svůj zrak kvůli postižení zvanému glaukom (zelený zákal). Jedná se o nemoc, při které je zvýšen nitrooční tlak. Ovšem glaukom se vyskytuje v některých případech, i když jsou hodnoty nitroočního tlaku normální – normotenzní glaukom.

Žádné oko nemá zůstat suché

Naše rohovka musí být pravidelně zvlhčována. V případě, že máme nedostatek slzného filmu nebo je nedostačující jeho složení, měli bychom slzy nahradit pomocí různých zvlhčujících očních přípravků. V lékárně naleznete různé náhrady slz v rozličných formách. Od viskozních gelů až po různé roztoky. Člověk by měl vyzkoušet více přípravků, aby poznal, který mu nejlépe vyhovuje. Pokud oko příliš často svědí nebo pálí, měl by navštívit očního lékaře.

 

 

Technologie, které pomáhají při špatném zraku

Pokud špatně vidíte hladinu stoupající tekutiny, když napouštíte nebo naléváte vodu, čaj nebo jinou tekutinu do hrnečku nebo jiné nádoby, pomohou vám detektory vody, které se připevní na okraj hrnečku nebo nádoby. Když dosáhne tekutina určité hladiny, ozve se zvukový signál, který nás upozorní, abychom tekutinu už dále nenapouštěli. Tekutinu tak nepřelijete. Nabídka různých pomocných předmětů pro zrakově postižené rok od roku roste.





Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net