Kdy Je Zapomnětlivost Příznakem Demence?

Občas něco zapomenout je normální. Pokud ovšem paměť vysazuje často, může se jednat o závažnější   nemoc. Potom je vhodné zapomnětlivost blíže přešetřit. Zapomnětlivost se může projevovat například ...

Občas něco zapomenout je normální. Pokud ovšem paměť vysazuje často, může se jednat o závažnější   nemoc. Potom je vhodné zapomnětlivost blíže přešetřit. Zapomnětlivost se může projevovat například tak, že člověk znal desítky let mnoho telefonních čísel. Najednou si nevzpomene na žádné z nich. Kdy se pak jedná o neškodné vynechávání paměti nebo o první známky počínající demence?

Zapomenout telefonní číslo není ještě důvodem ke starostem. Obvykle je normální, že malé a drobné výpadky paměti se ve vyšším věku zkrátka dějí. Samotný mozek stárne. Pravdou ovšem je, že nemusí ve druhé polovině života neodvratně docházet ke snížení kognitivních schopností. Kdo zůstává aktivní a svou hlavu stále zaměstnává novými úkoly a výzvami, zvyšuje své vlastní šance, zůstat ještě v 70 letech duševně fit.

Kdy se nechat vyšetřit lékařem

Kromě toho mohou tlumit schopnost vybavení si různých věcí krátkodobě vnější vlivy nebo stres. V určitých případech je ale vhodné nechat si výpadky paměti vyšetřit u lékaře. Především když se výpadky paměti zesilují, trvají delší čas nebo postiženému zhoršují kvalitu života. Jasně definovaná hranice, odkdy bychom si měli dělat starosti, neexistuje.

 

zapomnetlivost 


Jiné příčiny pro rostoucí zapomnětlivost

Praktický lékař bývá první, kam se nasměřujeme, když zaznamenáváme zhoršující se paměťové výpadky. V případě nutnosti pošle praktický lékař pacienta do ambulanci pro poruchy paměti nebo k neurologovi. Výpadky paměti mohou i následující příčiny:

Deprese. Psychiatrické nemoci mohou mít za následek poruchy paměti. Vedle depresí sem počítáme i úzkost.

Snížená funkce štítné žlázy. V tomto případě vytváří štítná žláza nedostatečné množství hormonů. Příznaky mohou mezi jinými zahrnovat přibývání na váze, prudké návaly únavy,  zimomřivost a výpadky paměti. V léčbě se uplatňuje podávání hormonů štítné žlázy.

Nedostatek vitamínů. Pokud má organismus nedostatek vitamínu B12, mohou se objevit také problémy s pamětí. Lékař se rozhoduje při diagnóze, zda je následně nezbytná terapie vitamínem B12. Pro předcházení těmto problémům slouží dostatečná konzumace vitamínu B12 v mase a mléku.

Nedostatek spánku. Ten může mít rovněž neblahý vliv na naši paměť.

Nemoci centrálního nervového systému. Zhoršená paměti bývá často u těchto nemocí. Může se jednat o Parkinsonovu chorobu, ale také roztroušenou mozkomíšní sklerózu.

Nedostatek tekutin. Především starší lidé tíhnou k tomu, že pijí příliš málo. Tipy, jak vylepšit hospodaření s vodou a mít dostatek tekutin, najdete ZDE.

Léky. Různé léky mají vliv na naši paměť. Informaci, zda lék může ovlivnit paměť, získáte od lékaře nebo lékárníka. V žádném případě si však sami lék nevysazujte, a pohovořte o problému s pamětí s vaším lékařem.

Drogy. Alkohol jako široce rozšířený omamný prostředek ovlivňuje krátkodobě schopnost myšlení, ale také dlouhodobě.

Další možné příznaky pro demenci

Pro demenci je charakteristická především porušená krátkodobá paměť. Postižení si nejsou schopni zapamatovat nic nového. Přibývající výpadky paměti však nejsou jediné možné příznaky demence. Většinou se objevují i další projevy. Alarmující je, když mají postižení najednou potíže při činnostech, které jim doposud nedělaly žádné potíže, například řízení vozu. Také schopnost řeči, orientace a úsudku následkem demence vyhasíná. I samotná osobnost člověka se může měnit. Lidé, kteří jsou klidní a zdvořilí začnou tíhnout eventuálně k agresi.

 

Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net