Jedná se hlavně o správné hodnoty cukru v krvi. U mladých lidí se však léčba této závažné choroby liší oproti starším ročníkům. Na co si dát proto pozor?
Podle odhadů provedených na základě statistických údajů ÚZIS (Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR) bude diabetem 2. typu postižen každý desátý občan ČR bez ohledu na věk. Ve vyšších věkových kategoriích bude potom četnost onemocnění ještě mnohem větší. Diabetes 2. typu postihuje totiž především starší lidi. Diabetes je však stále častěji diagnostikován také ve středním věku a také u teenagerů a dětí. Nejčastěji jako následek nedostatku pohybu a nadváhy. Navíc vzbuzuje slovo diabetes dojem, že zkrátka ke stáří standardně patří. Hodně záleží na tom, jak se ve vyšším věku s diabetem vypořádáme. Pro starší věk to má svá specifika.
Riziko pro vedlejší účinky je vyšší
Ve stáří dochází v našem organismu změnám, které by se měly zohlednit při léčbě. Léky se obecně u starších lidí v těle pomaleji metabolizují. Prodlužuje se tedy proces, kdy se účinný lék mění na neúčinný metabolit, který postrádá medicínský účinek, a je vylučován ledvinami. To má vliv i na případný výskyt nežádoucích účinků. Často se může jednat o hypoglykemii, sníženou hladinu cukru v krvi, když se účinná látka léku snižující cukr hromadí v krvi. Starší pacienti navíc užívají další léky, nejen kvůli cukrovce, ale také často pro vysoký krevní tlak nebo zvýšený cholesterol a proti nemocem jako je artróza nebo dna.
Hlavní nebezpečí hrozí z hypoglykémie
O tom, že pro léčbu diabetu ve stáří platí jiná pravidla než u mladších ročníků, se shodují experti. V minulosti možná platilo, že léčba diabetu ve stáří nepotřebuje být tak striktní. Během posledních let se však pohled na věc změnil. Špatně léčený diabetes se stabilně zvýšenými hodnotami cukru v krvi může mít u starších lidí silnější vliv. Zvýšený pocit žízně, častější nucení na močení (protože přebytečný cukr je více vylučován ledvinami), poruchy spánku a koncentrace nebo špatně se hojící rány. To jsou všechno možné následky.
Na druhé straně je však klíčové se hypoglykémii vyhýbat. Ta představuje pro starší nebo letité občany větší nebezpečí. Stoupá riziko nehod a pádů, které vedou k poškození mozku a dochází i k ohrožení srdce, protože tělo při stresu způsobené hypoglykémií vylučuje látky, jako např. noradrenalin, které zvyšují krevní tlak a tep. Starší lidé navíc často nezaznamenávají hypoglykémii včas ani méně také pociťují varovné příznaky, jako jsou třes, závratě a palpitace v jejich věku, které mohou na přicházející hypoglykémii upozornit.
Jak pečovat o tělesné orgány
Mozek
Dostatek pohybu, řešení křížovek, hádanek, stavění puzzle, učení se novému, sociální kontakty, dostatek spánku. Ten pomáhá vyrovnat klesající výkonnost mozku ve stáří.
Ledviny
U starších lidí chybí často pocit žízně. Je proto důležité o to více si hlídat pitný režim, nezapomenout včas a dostatečně pít. Právě hlavně kvůli ledvinám.
Kosti
Pravidelný pohyb, podnikat procházky, výlety, chodit plavat, věnovat se jízdě na kole. Tyto aktivity stimulují tvorbu kostí, znamenají ochranu před řídnutím kostí a posilují zároveň krevní oběh.
Játra
Zdravá a vyvážená strava. Máme na mysli pestrou stravu. Zbavování se přebytečných kil, redukce nadváhy. Alkohol jen mírně. Játra jsou totiž naše centrála pro látkovou výměnu a přeměnu.
Srdce a cévy
Pravidelný pohyb, správné hodnoty cukru a tuků v krvi, správné hodnoty krevního tlaku. To jsou optimální předpoklady pro silné a zdravé srdce a cévy i ve vyšším věku.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.net