Digitalizace ve zdravotnictví je trendy. Přináší obrovské množství příležitostí a také dat. Podmínkou, aby velké množství dat našlo své uplatnění a tím otevřelo brány k dalšímu pokroku, je jejich správa. Bez digitalizace by dnes nebylo možné zvládnout rostoucí počty nemocných a množství dokumentace. Krásným příkladem je transplantační centrum IKEM, kde převedli transplantační karty pacientů do elektronické podoby. Díky tomu mohou generovat řadu výstupů o pacientech i transplantovaných orgánech. Lékaři při vizitě nosí pouze IPady, v kterých si dohledají veškeré potřebné informace. Lékaři chtějí s pacienty do budoucna komunikovat i pomocí chytrých telefonů.
Online ordinace a videohovory
V budoucnu bude pacient vyšetřen prostřednictvím tzv. online ordinace. Ty by mohly nahradit osobní návštěvu lékaře. Pacient bude stále potřebovat lékaře, ale představa lékaře, který se prohrabuje v kartotéce s papírovými dokumenty, aby získal o pacientovi potřebné informace, bude čím dál více otázkou daleké minulosti. Lékaři v Německu smějí už dnes léčit bez předchozího osobního kontaktu s pacientem prostřednictvím videohovoru nebo telefonicky, pokud je to medicínsky obhajitelné. Podle pediatra Thomase Finkbeinera z Tübingenu, který nabízí telemedicínu ve své ordinaci, říká, že videohovory v mnoha případech fungují skvěle. Lidé s nejasnými příznaky musí samozřejmě lékaře navštívit. Tato léčba „na dálku“ znamená velké ulehčení hlavně v odlehlých venkovských regionech pro pacienty, kteří by ke svému lékaři museli absolvovat dlouhou cestu. Kdo chce však využít tuto službu, měl by se nejlépe předem informovat u své zdravotní pojišťovny, zda online návštěvu uhradí.
Data ano, ale bez vyhodnocení a sdílení benefit nepřinesou
Obrovské množství dat je k ničemu, pokud nevedou k relevantním výstupům, která se dají použít v praxi a vedou k řešení problému. Ve zpracování dat na poli medicíny vykonala mnoho práce společnost Google. Ta například analyzovala data pro National Institute of Ageing v USA, díky čemuž bylo objeveno mj. šest nových rizikových faktorů pro Parkinsonovu nemoc. Obrovské kvantum dat, které by se zpracovávala několik let, dokázal vyhodnotit pro American Cancer Society během tří týdnů. Díky principu strojového učení dokáže technologie vyvinutá Googlem přečíst oční sítnici a vyhodnotit riziko a stupeň rozvoje diabetické retinopatie. Ačkoli se jedná o úžasné pokroky, je třeba připomenout, že nic nenahradí lidský dotek a empatii.
Data musí sdílet správné osoby
Uměla inteligence a strojové učení nahradí, podle Miloše Táborského, přednosty 1. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci, spolu s rozšířenou realitou v budoucnu řadu rozhodovacích a diagnostických algoritmů. Příkladem může být možnost echokardiografického vyšetření v mobilní „ordinaci“ umístěné například v obchodech. Ta umožňují provést vyšetření srdce na dálku. Kardiologové také využívají „chytré“ brýle nebo iPhony, které jsou napojené na echokardiografickou sondu. Tak monitorují pacienta a zároveň sledují online medikaci.
Aplikace pro zdravé, akutně a chronicky nemocné
Aplikace uložené v digitálních zařízeních a využívaná ve zdravotnictví nebo v rámci zdravého životního stylu se dají rozdělit na nabídky pro zdravé, akutně nemocné a chronicky nemocné. Ty první využívají fitness a tréninkové programy, cvičení nebo služby týkající se zdravé výživy a hubnutí. Akutně nemocní mohou už dnes doma díky správnému programu získat úvodní doporučení nebo rady při řešení akutního problému, aplikace napoví, čím by mohli trpět a co by měli dělat. Pro chronicky nemocné pacienty s cukrovkou jsou prospěšné aplikace, s kterými kontrolují a zaznamenávají hladiny krevního cukru. Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů