Chytří (smart) pomocníci a zařízení v medicíně jsou stále menší a menší. Ještě před pár lety jsme si museli na hrudník pro nahrání EKG výhradně přiložit snímací elektrody velikosti dlaně.
Dnes už stačí pouze prsten navlečený na prstu. Tento kroužek využívá technologii pro trvalé monitorování srdce a krevního oběhu, při které se signály vyzařované od cév odráží na kůži, senzor zároveň měří průtok krve v prstu. CART-I poskytuje signály pro měření srdeční frekvence a pro identifikaci fibrilace síní nebo její zátěže a signály elektrokardiogramu (EKG), které nabízejí lékařům další informace.
Mobilní EKG pro prst
CART-I, jak se prstenu říká, je schválen jako zdravotnický prostředek. Včas rozpoznává například fibrilaci síní a rychle reaguje v případě nouze. Podle výrobce rozpozná abnormality naměřených hodnot okamžitě, takže EKG lze zaznamenat ve správný okamžik. Všechny výsledky měření jsou k dispozici uživatelům v mobilní aplikaci a lékařům na centrálním panelu. Cena prstenu se pohybuje kolem 450 eur. Ve srovnání běžné EKG v ordinaci lékaře nabízí podstatně méně. Když jsou elektrody z těla odejmuty, nahrávání srdeční činnosti skončí. Pokud se krátce po odejmutí elektrod objeví nějaký problém se srdcem, zpočátku tento problém není zachycen.
Trend v chytrých prstenech
V selfmonitoringu tělesných funkcí se také objevil prsten OURA, který rovněž sbírá data. Je připojen k mobilní aplikaci a jeho úkolem je povzbudit své nositele, aby žili zdravě a aktivně. Za tímto účelem měří hodnoty, jako je srdeční frekvence, tělesná teplota, rytmus dýchání a monitoruje pohyby. Cílem je tak vytvořit osobní zdravotní analýzu.
Převzato z A. Umschau