Vaše imunita - to je oč tu běží...

Mrazivé počasí udeřilo. Během dne venkovní teploty lehce přesáhnou nulu, a to nás nutí vytáhnout zimní kabáty, bundy, rukavice a šály ze skříní. Abychom se cítili v tomto období dostatečně dobře a fit, posilme svou imunitu, ve zvýšené míře dbejme také na svou hygienu, především na mytí rukou.

Období chladných zimních měsíců je optimální pro šíření virů formou kapének a aerosolů přenášených vzduchem. Viry poškozují sliznici horních cest dýchacích, vedou k jejich akutním infekcím, což se projevuje otokem sliznice, ucpaným nosem tvořícím sekret, bolestmi v krku, chrapotem, kašlem a dalšími příznaky.

 

 

 

Průběh chřipky bývá většinou nekomplikovaný, může být i velmi závažný

Virový původ mezi nejčastějšími akutními infekcemi dýchacích cest má chřipka, která se začne v prvních dnech projevovat bolestmi hlavy, bolestmi kloubů a svalů a horečkou. V prvních 2-3 dnech bývá onemocnění infekční. Onemocnění obvykle trvá 7-10 dní. U nekomplikovaného průběhu bychom měli dbát na dostatečný příjem tekutin, pití teplých čajů s obsahem silice, které zmírňují otok a bolest sliznice. Jednoznačně prospívá klid na lůžku. Horečka může v prvních dnech přeskočit 39°C. Vhodné je užívání přípravků, které snižují teplotu a mají protizánětlivý účinek (paracetamol, ibuprofen). Chřipka může být u části populace komplikována následnou bakteriální infekcí. Mezi nejobávanější onemocnění patří především zánět („zápal“) plic, který mívá těžší průběh především u lidí starších 60 let, dětí, ale hlavně u jedinců s oslabenou imunitou nebo metabolickými nemocemi (např. diabetes mellitus) nebo poškozením srdce, ledvin a jater. 

Pro bezpečné zvládnutí období se zvýšeným výskytem infekcí (katarů) horních cest dýchacích jsou zvlášť důležitá i různá preventivní opatření. Kromě toho, že bychom měli konzumovat vyváženou a pestrou stravu, která obsahuje dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny a pít dostatečné množství tekutin , máme k dispozici několik druhů přípravků na bázi doplňků stravy, které představují bezpečný a účinný způsob posílení naší imunity.

Bakteriální lyzáty - silná podpora imunity

Slyšeli jste již o bakteriálních lyzátech? Představte si, že po polknutí ústy se do vašeho trávicího ústrojí dostane kapsle, která se tu rozpustí a uvolňuje neškodné částečky těl baktérií, které jsou obvyklem původcem infekcí, např. dýchacích nebo močových cest. Částečky těl neškodných baktérií (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky, klebsielly atd.) vám nijak neuškodí. Naopak v kontaktu se sliznicí výrazně prospějí tím, že se dostanou do kontaktu s buňkami imunitního systému. Dojde tak k nastartování a posílení mnohočetných funkcí buněk imunitního systému, a tak k posílení naší obranyschopnosti. Díky posílené imunitní odpovědi se naše tělo dokáže s původci infekčních onemocnění vypořádat daleko snadněji. Lyzáty přispívají k snížení nemocnosti a spotřebě antibiotik při onemocnění dýchací cest.

Lokální i celkový účinek na slizniční imunitu

Velmi oblíbené jsou bakteriální lyzáty ve formě cucacích pastilek s příjemnou mentolovou chutí. Ob sah pastilek se rozpouští při cucání na sliznici v dutině ústní, kde dochází k lokální reakci imunitních buněk. Dochází především k posílení vrozené neboli nespecifické imunity. Řádově v období několika týdnů až měsíců dojde k posílení také specifické imunity. Včas podané lyzáty tak, dokáží buď zcela potlačit nástup nachlazení, nebo jeho průběh výrazně zmírnit. Naše obranyschopnost zkrátka začne fungovat lépe. Lyzáty jsou navíc uznávanými léčivy na předpis. Pro jejich prokázanou dlouhodobou bezpečnost jsou volně dostupné v lékárnách. Mezi zástupci léčivých přípravků na předpis jmenujme např. Ribomunyl. Z doplňků stravy je známý přípravek Imunostim.

Betaglukany mají výrazný imunopotenciální efekt

Kromě bakteriálních lyzátů mají na posílení naší obranyschopnosti vliv také glukany. Jedná se o cukry, které jsou izolovány z kvasinek. Jsou nabízeny ve formě doplňků stravy buď jako čištěné nebo jako součást houbových preparátů. Beta glukany fungují na podobném principu jako bakteriální lyzáty. Jsou schopny vyvolat odezvu imunitního systému.

Během nachlazení a zánětu dýchacích cest dochází k zvýšené koncetrací volných kyslíkových radikálů, které se vytvářejí při rozpadu kyslíku. Ty působí škodlivě na okolní buňky a tkáně. Látky s antioxidačním účinkem dokáží tyto radikály neutralizovat a odstranit. Patří sem především přípravky s obsahem flavonoidů. Pro posílení imunity jsou vhodné také omega 3- nenasycené mastné kyseliny, které mají kromě jiných vlastností i protizánětlivý účinek.

 

Autor: -jpo-

Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net