Úplná náhrada kyčelního kloubu se nazývá totální endoprotéza. Kyčelní kloub provádí pohyb dolní končetiny vůči trupu.
Umělý kyčelní kloub, který nahradil poškozený vlastní kloub, snese zpravidla velmi dobrou zátěž. Častým dotazem pacientů po náhradě kloubu je, zda budou moci provozovat stejné pohybové nebo sportovní aktivity, jako byli zvyklí v minulosti.
V České republice se ročně provede 12 000 operací umělého kloub a odborníci předpokládají další nárůst. Pokud se zákrok podaří, může pacient dělat to, na co byl zvyklý se zdravým kolenem. Záleží ovšem na jeho aktuální fyzické kondici. Pak je možné znovu vystupovat po schodišti, procházet se po horách nebo jezdit na kole. I tak je ovšem nutné se obrnit trpělivostí a disciplínou. Součástí operačního zákroku je již rehabilitační předoperační péče. Cvičení umělého kloubu na ni po operaci navazuje. Pacient se zvedá již druhý den po operaci. Pro pohyb ze začátku využívá tzv. tříbodového principu, kdy se pohybuje pomocí podpažních berlí. Později se přechází na čtyřbodový systém chůze a na francouzské hole.
Při operaci (totální endoprotéze), která se provádí častěji než částečná náhrada kloubu, se sice nahrazuje vlastní kloub, hlavice a jamka, ale nenahrazují se okolní tkáně - svaly, šlachy a vazy. Tento komplexní poměrně funkčně složitý aparát kolene musí být trénován cíleně. Může trvat až rok než si tělo zvykne na svůj obvyklý pohyb.
Nové podněty pro svaly
Problémem zůstává, že mnozí z těch, kterým byla provedena totální endoprotéza kyčelního kloubu, přestanou cvičit nebo cvičí stále stejně. Aby svaly získaly zpátky své pohyby, jako před zákrokem, potřebují nové podněty. Svaly navíc musí být posilovány od nohou až k sedacím svalům. Jen tak se udržuje končetina vzpřímeně a stabilizuje kloub. Sami pacienti mohou po zákroku cvičit doma.
Trénink pro umělý kloub
Každý cvik se naučte před zrcadlem. Zpočátku opakujte každý cvik třikrát, postupně zvyšujte až na desetkrát. Nejlépe vyhovuje ranní cvičení, sloužící k rozhýbání při druhém odpoledním nebo večerním cvičení se více zaměřujeme na obtížnější cviky. Při pocitu únavy nebo větší bolesti cvičení zkrátíme. Pokud jste si jisti správným provedením cviku, můžete pak teprve zvyšovat počet cviků v sérii. Intenzita cvičení stoupá například s posilovacími gumami.
Sedm cviků pro umělý kloub
První cvik
Stojíte vzpřímeně a s rozkročenýma nohama na šířku boků, ruce připažte vbok. Stoupněte si postiženou nohou na schodek. Nadzdvihněte levou nohou do výše schodku a dotkněte se ho. Tento cvik opakujte.
Chůze jakoby v kolenou
Rozkročte nohy na šířku boků. Gymnastický pásek napněte okolo stehna, až cítíte od něj lehký odpor kolem stehna. Teď natáhněte obě paže vpřed, ruce spojte za prsty (prsty mezi prsty). Poklesněte s hýžděmi tak hluboko, jako byste si chtěli sednout na židli. Pak se pomalu znovu zvedejte do vzpřímeného stoje. Tento cvik posiluje rovnováhu a svalstvo dolní končetiny.
Stavění mostu
Položte se na záda, rozkročte paty na šířku boků. Ruce připažte podél boků. Nyní zvedejte hýždě tak, aby byla stehna a hýždě v jedné rovině. Potom s pánví pomalu klesejte dolů, sedací svaly přitom zůstávají v aktivním napětí. Jakmile se zadek dotkne podlahy (žíněnky), znovu se zvedejte. Tento cvik stabilizuje záda.
Ukračování do stran
Je zde stejná výchozí pozice, jako při chůzi jakoby v koleně. Gymnastický pásek si napněte přes obě stehna, zhruba v jejich půli. S takto napnutým páskem přes stehna, proveďte úkrok na stranu. Ze začátku opakujte pouze třikrát.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.net