Osvěžte fungování svého mozku pomocí těchto cviků. Osvěžte fungování svého mozku pomocí těchto cviků.
Trojúhelník a čtverec
Začnete tak, že pravou rukou malujete ve vzduchu velké trojúhelníky. Pak připojte levou ruku. Zároveň s ní kreslete do vzduchu pro změnu čtverce. Zas tak jednoduché to úplně není. Potom malujte tvary úplně pomalu. Po několika pokusech vyměňte strany.
Nula a osmička
Pravou rukou malujte nulu, levou rukou malujte osmičku. Můžete pak vyměnit nejen strany, ale také směr, v kterém obrazce malujete.
Znaková řeč
A teď je na řadě jemná motorika. Vytvořte pomocí prstů levé ruky "O", jak to vidíte na obrázku a druhou rukou vytvořte písmeno "L". Náročnost tohoto cviku spočívá v tom, že musíte koordinovat pohyb více prstů najednou. Při "L" zůstává pěst uzavřena, při "O" jsou prsty, které u "L" svírají pěst, naopak nataženy.
Často kladené otázky při cvičení koordinace:
Mám pocit, že mi cviky stejně nejdou. Po prvních pokusech to vypadá beznadějně. Mám se přesto i dál pokoušet?
I když není výsledek tréninku na začátku perfektní, adresujete při cvičení nějaké požadavky na zúčastněné oblasti mozku, vytvářejí se tak nervová spojení. Cílem je vlastně cesta.
Jak často a jak dlouhou bych měl cvičit, aby se to vyplatilo?
Asi si budete myslet, že čím déle a více cvičíte, tím lépe. Cvičení by ovšem za žádných okolností nemělo vést k přetěžování. Ze začátku zkoušejte dvakrtá denně. Nejlépe po ránu, když jste svěží a necítíte se unaveni.
Jsou cvičení nápomocná i proto demenci?
Pravidelný trénink může u pacientů s počínající demencí v časném stadiu udržovat nebo i mírně zlepšit schopnost myšlení, vnímavost, chápavost a motorické funkce udržovat. Trénink by měl být ovšem jednoduše zvládnutelný a stupeň obtížnosti by se měl zvyšovat velmi opatrně a obezřetně.