Jóga má vliv na funkci zažívacího traktu. Ovlivňuje fungování střevní peristaltiky, a proto má příznivý vliv při zácpě, průjmu nebo nadýmání. Uvolňovací prvky jógy působí tlumivě na bolest. Při břišním cvičením se jedná o obraty, mnoho obezřetnosti a cvičení zdůrazňující dýchání. Působí na osu střevo-mozek a obecně zklidňuje tělo. Pacienti s nemocí kostí nebo kloubů by měli konzultovat s lékařem, zda je pro ně jóga vhodná. Většina pacientů s dráždivým tračníkem však nemá s těmito cviky problém.
Příchod
Rozestupte nohy na šířku pánve a nechejte ruce volně viset. S nádechem uvolněte celé tělo a pomalu veďte ruce nad hlavu. S výdechem nechejte ruce zase znovu volně klesnout. Plynule proveďte několikrát. Dbejte na to, že lopatky necháte i při zdvižených pažích volně poklesnout dolů a dozadu poklesnout.
Strom
Váš pohled zafixujte na pevný bod na stěně a pomalu zvedněte jednu nohu k lýtku druhé nohy. Položte špičku zvednuté nohy na lýtko stojící nohy. Když stojíte stabilně, veďte jednu nebo obě ruce pomalu nad hlavu. Dýchejte, usmívejte se a uvolněte ramena. Pak zopakujte na opačné straně.
Trojúhelník
Nohy rozkročte na podlaze na šířku pánve. Zvolna zdvihejte paži nahoru podél těla a pomalu jí vypněte nad hlavou. Při výdechu se nakloňte na levou stranu a zůstaňte v této pozici na několik nadechnutí. Přitom do pravé, otevřené strany těla dýchejte. Setrvejte takhle několik nádechů, pak si vyměňte strany.
Kočka a kráva
Posaďte se na židli, obě ruce volně položte na stehna. S nádechem rozšiřte hrudní koš a přitom zdvihněte hrudní kost, hlavu a bradu. Ale jen tolik, aby to bylo ještě příjemné. S výdechem hlavu skloňte dolů, hrudník a záda uvolněte, záda zakulaťte. Několikrát zopakujte.