Hlučná doprava, hudba, sousedé, chrápání partnera. To vše jsou nepříjemné zvuky, které nás ruší, a my od nich potřebujeme mít pokoj. K tomu nám pomohou špunty do uší. Ucho je jeden z prvních ... Hlučná doprava, hudba, sousedé, chrápání partnera. To vše jsou nepříjemné zvuky, které nás ruší, a my od nich potřebujeme mít pokoj. K tomu nám pomohou špunty do uší. Ucho je jeden z prvních smyslových orgánů, který se u člověka vytváří. Ještě předtím než dítě přijde na svět, je schopno v mateřské děloze rozlišit zvuky. Na rozdíl od očí, uši nemůžeme zavřít. Různé hlučné ruchy a zvuky jsou proto stresující a často škodlivé pro zdraví. Pomohou nám špunty na ucpávky do uší. Ty by měly být vždy takové, aby řešily konkrétní hlučnou situaci.
Špunty pro různé frekvence
Použití ucpávek do uší se liší podle typu zvuku, který potřebujeme jejich prostřednictvím potlačit. Materiály, z kterých jsou špunty vyrobené, jsou různé. Používá se silikon, vosk, pěna nebo také špunty kovové nebo plastové. Jedno mají tyto materiály do uší společné. Udržují minimální izolace od zvuku. Rozdíl utlumení by měl být minimálně 10 dB. Všechny výrobky se však nehodí stejně dobře pro různé situace. Například všelijak podomácku vyráběné špunty se vystavují vysokým hladinám zvuku a velmi pronikavým tónům, které se vytvářejí při broušení nebo řezání elektrickými zařízeními. V takové situaci potřebujeme špunty s daleko silnějším izolačním účinkem. Zvláště při vysokých frekvencích. Ovšem nevýhodou je, že s takovými špunty neuslyšíme domácí zvonek nebo vyzvánějící telefon.
A co hudba?
Interpretace nebo poslech hudby produkuje stejnou měrou vysoké i hluboké frekvence. Izolační účinek špuntů by měl proto vyvážit obojí. Kolemjedoucí auta vytvářejí především hluboké frekvence. Pro ty, které sužuje hluk dopravy, jsou proto vhodné špunty potlačující hluboké frekvence. Všechny typy seženete v lékárně nebo v různých specializovaných internetových obchodech. Leckdy je nabízejí i obchody s hudebními nástroji.
Silikon, vosk, pěna, nebo snad i plast a kov?
Hudba je zdrojem vysokých, středních i hlubokých frekvencí. Pro spánek jsou vhodné voskové nebo silikonové špunty. Nalepí se kolem ušní dírky. Mohou se používat opakovaně, nejvíce pětkrát. Pokud jsou špinavé nebo přestanou lepit, měly bychom je nahradit. Častější používání, hlavně v teplém prostředí, může vytvářet vhodné klima pro růst bakterií. Především při usazování nečistot ze zvukovodu. Pěnové jsou vyrobené z polyuretanu. Tento materiál patří mezi nejlépe tlumící. Nepatří však k nejpohodlnějším. Po důkladném zasunutí do ucha se materiál rozpíná a vyvíjí uvnitř ucha tlak. Špunty začnou tlačit a v noci často vypadávají. Čím více je špunt zaražen, čím více vytváří pocit odloučení a pocit ústraní. Uživatelé si proto potřebují zvyknout. Kůže při delším kontaktu se špuntem reaguje citlivěji. To řeší například krémy s panthenolem, které dokáží podrážděnou kůži utišit. Pokud ani to nepomáhá, je vhodné vyzkoušet špunty z hypoalergenní umělé látky. Plast - tento materiál je vhodný pro opakovaná použití. Plast je lehce omyvatelný a trvanlivý. Díky tomu vám stačí jeden pár špuntů klidně na půl roku. Utlumením jsou na tom podobně jako špunty voskové a opět hůře než špunty pěnové.
Kovové špunty se nejvíce vyrábí z titánu a hliníku. Pokud použijeme kov spolu s měkkou pěnou uvnitř ucha, získáme nejvíc účinné špunty do uší. Takové navíc na rozdíl od ostatních materiálů zvuk nepohlcují, ale blokují, především basové frekvence.
Přesně padnoucí špunty do uší
Ještě účinnější a pohodlnější je, když si necháte vyrobit profesionálně otisk ucha a pomocí něho si necháte zhotovit silikonový typ špuntů. Do takových individuálně padnoucích špuntů se nechají vestavět akustické filtry, které umožní i navzdory ochraně sluchu slyšet žádoucí zvuky. Můžete tak vyfiltrovat všechny ruchové frekvence podle výběru, o 8,15 nebo 25 dB. Novinkou jsou inteligentní ochrany sluchu, které umí rozlišit mezi žádoucími a nežádoucími zvuky. V noci neuslyšíte motor letadla nebo brzd piráta silnic, ale budík nastavený na ráno slyšíte. Vychytávka odpovídá i ceně a neseženete je pod 2600 Kč.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.net