Každý, kdo před svým zrakem zaznamená blikání, záblesky světla nebo černé skvrny, by se měl poradit s očním lékařem. Mnohdy mohou tyto příznaky upozornit na postupující oční onemocnění.
Objeví se náhled a proplouvají jako chmýří v zorném poli. Jsou popisovány také jako létající mušky a nazývány "mouches volantes" z francouzštiny. Jsou to zákalky, vnímání drobných bodů. Nejvýraznější jsou před monochromatickým, světlým pozadím, třeba jako je bílá stěna. Tyto vjemy jsou otravné, ale jsou neškodné. Dějí se vlivem věkem podmíněného smršťování sklivce. Tvary se skládají z kolagenových vláken. Ta v průběhu let ztloustnou a jsou pak vnímána jako chmýří nebo „mušky“.
„Déšť sazí“ je třeba okamžitě řešit
Stává se, že tato vlákna jsou pevně přilepena k povrchu sítnice. Pokud se časem zmenšují, mohou roztrhnout díru v sítnici. Pokud se to děje v blízkosti cév na sítnici, může dojít ke krvácení ve sklivci, jak vysvětlují oftalmologové. Krvácení ve sklivci se projeví tak, že před okem „prší saze“. Tyto příznaky je vždy třeba brát vážně a postižený člověk by měl neodkladně vyhledat oční ambulanci, aby mohla být léčba zahájena včas.
Trhlina nebo díra v sítnici může vést k jejímu odchlípení. Záblesky v zorném poli, které způsobuje tah sklivce za sítnici a různé deformace vidění, jež mohou být vnímány jako plovoucí saze či smítka vytvářené krvinkami z natržené cévy. Pacient může mít pocit, jako by se díval přes potrhaný závoj nebo šedý stín. Odchlípená sítnice již nemůže přenášet vizuální vjemy a pokud se neléčí, výsledkem je slepota.
Záblesky světla, hlavně při přechodu ze světla do tmy, znamenají, že se sítnice stahuje. To se děje například při pohybu očí, kdy sklivec táhne za část sítnice, která je s ním spojena. Tento tah stimuluje smyslové buňky na sítnici a výsledkem jsou světelné jevy.
Blikající světla ohlašují příchod migrény
Blikající světla, záblesky, třpytivé útvary, dvojité vidění (diplopie) či mžitky na okraji zorného pole mohou znamenat auru, tedy stadium, které předchází záchvatu migrény. Blikání může nastat i bez silné bolesti hlavy. Tento stav je popisován jako neškodná oční migréna, „migrene oftalmique“, která po krátké době vymizí.
Pokud se výše popsané vjemy objeví poprvé, měli by si postižení nechat vyšetřit oči. V případě blesků, deště od sazí nebo stínu je důležité okamžitě vyhledat očního lékaře. Platí to, pokud se tyto jevy změní nebo zesílí, jak radí oftalmologové.
Co provede oční lékař?
Oční lékař provede kontrolu zrakové ostrosti, důkladně zkontroluje sklivec přes rozšířenou zornici. Tomuto jevu se říká mydriáza. Po aplikaci očních kapek, které ji způsobují, je zrak ovlivněn po dobu následujících dvou až tří hodin. Pacient by proto neměl řídit auto ani kolo. Pokud je na sítnici nalezena trhlina, oční lékař ji okamžitě ošetří laserem. Pokud ve vzácných případech již došlo k odchlípení sítnice, je nutná okamžitá operace.
Při diabetu rovněž dochází k postižení očí. Záludné je na tom to, že nemusí být vše v pořádku, i když diabetik vše dobře vidí, jak varuje. Proto je u diabetiků velmi důležitá důkladně kontrolovaná cukrovka. Především glykémie a hladina glykovaného hemoglobinu (HbA1c). Špatné hodnoty se projevují především na cévách, a to vede i k poruchám zraku. Ty se mohou objevit v důsledku špatně kontrolované cukrovky až po letech. Pokud se objeví nový pacient s diagnózou diabetu 2. typu, mělo by být u něho provedena vyšetření zraku.
Diabetici by měli navštívit očního lékaře každý rok
Sítnice se přitom kontroluje u diabetiků alespoň jednou ročně. Postižení očí při cukrovce se nazývá odborně diabetická retinopatie. Lékař má vědět, jak dlouho se cukrovka u pacienta manifestuje a jak dobře je kontrolována. Nejlépe podle hodnot glykovaného hemoglobinu v minulosti a teď. Sítnice je jediným orgánem, ve kterém můžeme bez velké námahy vidět přímo cévy. Díky tomu lze na případné patologické změny reagovat včas.
Záchvaty migrény se mohou projevit jako blikání nebo hroty.
Krvácení ve sklivci se projeví tak, že před okem „prší saze“.
Silnější krvácení nebo odchlípení sítnice se projeví jako stín, který se tlačí do zrakového pole.