Jak zůstat štíhlá v období klimaktéria

V období přechodu hodně žen přibývá na váze. Je na vině skutečně jen úbytek hormonů? Co proti přibývání nežádoucích kil pomůže? Projevy klimaktéria nepředstavují něco, na co by se žena mohla těšit. Návaly horka, poruchy spánku, změny nálad a další doprovodné příznaky. K tomu tendence k váhovému přírůstku. Přirozeně se klade vina chybějícím nebo ubývajícím hormonům. Většina žen si stěžuje především na přibývání viscerálního tuku, tedy v oblasti břicha. Nicméně podle odborníků je hormonální přestavba pouze jeden z mnoha faktorů, který se na ukládání tuku a váhovém přírůstku podílí. To potvrzuje i skutečnost, že podávání hormonální substituční terapie, která nahrazuje v průběhu klimaktéria u postmenopauzálních žen chybějící hormony, nezabezpečí u těchto žen schopnost si svou váhu udržet.

 

 Svalová hmota začne ustupovat

V průběhu klimaktéria pozastavují vaječníky tvorbu ženských pohlavních hormonů. Následkem toho dochází v ženském těle k relativnímu nárůstu mužského pohlavního hormonu testosteronu produkovaného z nadledvinek. Ženy pak začnou ukládat tělesný tuk podle mužského vzoru, tedy do oblasti břicha. Tento vývoj však nemusí být zaručený. Břicho začíná tloustnout, jen pokud tělo přibývá na váze. Většina žen zažívá během přechodu frustraci z toho, že přibývá na váze, ačkoliv nekonzumuje více potravy než dříve. A zde vzniká problém. I když má taková žena stejný kalorický příjem jako před menopauzou, přibývá navzdory tomu na váze. Důvod je ten, že u žen, stejně jako u mužů, klesají v období přechodu požadavky na potřebu přijaté energie, a to jako výsledek věkem podmíněné ztráty svalové hmoty.

 

 Klesá bazální metabolismus

Ve svalech probíhá hlavní část přeměny látek v těle. Tzv. bazální metabolismus, tedy množství energie, které lidský organismus potřebuje k uchování základních životních funkcí, je u žen v období klimaktéria o třetinu nižší než v 25 letech. Průměrný bazální metabolismus je u žen okolo 1200 kcal za den. Tato hodnota sama o sobě dosti nízká. Chuť k jídlu ovšem zůstává stejná. Když člověk konzumuje pravidelně jen 100 kalorií navíc ve srovnání se svou energetickou potřebou, na váze mu pak extra kilo navíc přibude. Jen pro zajímavost 1 kg tuku se rovná energetické hodnotě o velikosti 7000 kcal. V období klimaktéria také dochází k poklesu úrovně fyzické aktivity. Jedná se o pokles energie, kterou člověk navíc spotřebuje na fyzickou aktivitu. S vyšším věkem se člověk, ať se nám to líbí nebo ne, může cítit více malátný než napumpovaný k výkonu. Pohybu je obecně méně. Místo vyšlapání schodu po svých přichází na řadu výtah, na nákup do obchodu se použije auto místo vlastních nohou.

 

 Zvolit vhodnou stravu

V mladších letech spotřebuje člověk velké množství energie na nevědomé činnosti jako je klepání nohou, bubnování prstů o desku stolu. Tyto neúmyslné pohyby ve vyšším věku zkrátka vymizí a člověk se stává klidnějším a klidnějším. Odborníci doporučují upravit jídelníček. Zvolit vyváženou a na bílkoviny bohatou stravu. Ženy tíhnou k nízké konzumaci bílkovin. Potřebují je ovšem k udržení svalové hmoty. Na proteiny jsou bohaté ryby, bílé maso, fazole, lusky, čočka, nízkotučné mléčné výrobky. Vzdejte se kaloricky bohaté stravy, jako šlehačka, hamburgery a další pochutiny z fastfoodu a jídla, která vyženou hladinu cukru  – například bílý chléb nebo cornflakes. Podle odborníků je dobré dvakrát týdně kontrolovat hmotnost. Pokud člověk zjistí, že přibral na váze, měl by podniknout taková opatření, aby rychle extra kila navíc zase shodil. Vynechá jedno denní jídlo nebo si dá jeden okruh v posilovně navíc.

 

 

Cvičte velké svalové skupiny

Pro udržení tělesné váhy během klimaktéria jsou důležité pohybové aktivity. Látková výměna, energetický metabolismus potřebuje sport jako motor. Důležité je cvičit především velké svalové skupiny, jako jsou stehna, ramena, záda. A ty cíleně posilovat.  

 

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net