Jak Se Mohou Lidé Postižení Demencí Cítit Doma Dobře

Co by měli pečující osoby dělat, aby se pacient s demencí cítil doma v bezpečí a nechtěl prchnout pryč. Když opouštějí domov, nechtějí pouze ven.

Chtějí odejít kamkoliv jinam. Do své oblíbené restaurace nebo svého bývalého bydliště… Jak si máme odpovědět na otázku, proč vlastně chtějí pryč a co je k tomu vede? Někdy stačí znát způsoby, které pomohou pacienty s demencí udržet uvnitř domova.

Pouhý dotek nebo stisk ruky od osob, které o nemocného pečují, vyjadřuje gesto, že je zde u nás v bezpečí. Přitom každé gesto je oznámeno velmi opatrně. Jakoby jsme ho na něj upozornili předem. Tak, aby pacienta neděsilo.

Prostředky a zařízení domácí tísňové péče jako jsou čidla na rohožce u dveří, čidlo pohybu u dveří nebo pod postelí oznamují, že někdo opouští své obydlí. Tyto prostředky jsou vysoce účinné. Tísňová tlačítka se dají nosit na zápěstí jako hodinky. Sledování pohybu nemocného zprostředkuje například systém TREX, o kterém se můžete dozvědět také na našem portálu. Komunikace s nemocným může být také zprostředkována pomocí speciálního telefonního přístroje NEO.

Ne příliš nápadné dveře a poskytnout pevnou obuv

Nemocný, který chodí často ven, by měl mít pevnou stabilní obuv. Ve speciálních domovech chodí s nemocnými na procházku ošetřující personál. Tráví s nimi také potřebný čas. V takových lokalitách je důležité, aby bylo například zařízení vybaveno plotem nebo byla zavedena opatření, aby nemocný nemohl utéci. Pomáhá také to, když jsou dveře od pokoje laděny do stejné barvy jako okolní stěny. Příliš kontrastní a odlišná barva tak alespoň nemocné nedráždí a nijakým způsobem neláká. Nenechávejte ležet na podlaze žádné černé matrace přede dveřmi. Nemocní mohou začít panikařit.

 


Simulovat vlastní svět a pochopit ho

Chce váš muž ráno stále opouštět svůj domov, protože chce jít do práce? Nemá asi smysl mu to vymlouvat. Sám tomu neporozumí, protože žije ve svém vlastním světě a čase. Lepší je mu vlastní svět nasimulovat. Poskytněte mu kancelářské potřeby a papíry. Pomůže i starý psací stroj. Snad on ale také zneklidní, protože on má bolesti nebo musí na toaletu, eventuálně vyztužuje léky jeho pohybové útlaku. Pozorujte nemocného: proč on se cítí jako tepaný? Stává se také, že návštěvy u vás doma přirozeně vašeho nemocného pozdraví, když kolem něj prochází. Poproste je, ať ho nezdraví. Pro vašeho nemocného je to špatný signál. Ten se stává zmaten a neví, kde se nachází.

 

 

Doma ukládejte vše na své stálé místo

Změny nemocnému přináší pocit nejistoty a mohou prohlubovat jeho bezradnost. Doma by mělo být vše na svém místě a tam také zcela jednoduše k nalezení. Dávejte si záležet na tom, abyste měli pravidelný denní režim, ideálně s pevně zakotvenými časy na procházky. Pokud potřebujete něco změnit a musíme to provést nezbytně, pak svého nemocného na to připravte. Velmi klidně a obezřetně. Platí to také, když se má seznámit s cizími lidmi.


Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net