Jedná se vlastně o umělé zubní kořeny, které mají kosmetické a zdravotní výhody. Před léčbou je velmi důležité komplexní poradenství a podrobné vyšetření. Pokud dojde ke ztrátě jednoho nebo více zubů, implantáty mohou nahradit zubní kořeny. Implantáty slouží jako pilíře korunek, můstků a částečných zubních náhrad. Při úplné ztrátě zubů může dojít k ukotvení plných náhrad pro horní nebo dolní čelist. K tomu je samozřejmě zapotřebí několik umělých kořenů.
Jaké jsou výhody implantátů oproti normálním zubním protézám?
Při implantaci není nutné obrušovat sousední zuby. Pro vytvoření zubního můstku je potřeba obrousit okolní zuby pro vytvoření zubního můstku. Nebyla jiná možnost, než okolní zdravé zuby tak nevratně poškodit, obrousit a zhotovit na ně zubní můstek. Zubní můstek pak vydržel 5 až 10 let, poté se zuby přebrousily a ještě jednou se udělal můstek. Když i ten dosloužil, byly zuby obvykle nevratně pryč. Výhodou implantátů je také to, že se pohyby a žvýkací tlak přenášejí přes implantát do kosti čelistí. To může zabránit dalšímu rozpadu čelistní kosti, ke kterému dochází pod tlakem protézy. S pomocí implantátů a vhodných zubních protéz se žvýká mnohem snadněji než s protézami. To zvyšuje kvalitu života.

Implantáty a chronické nemoci
V minulosti se nedoporučovalo zavádět implantáty u pacientů s různámi nemocemi. Například při cukrovce, revmatoidní artritidě, při kardiovaskulárních onemocněních nebo při užívání léků potlačujících imunitní systém. Všude tam se zvyšuje riziko komplikací po implantaci. Novější techniky a materiály umožňují šetrnější zásahy. Implantát jako typ zubní náhrady je v mnoha případech možný i pro starší lidi s chronickým onemocněním. Před plánováním terapie jsou pak pečlivě zváženy přínosy a rizika.
Implantáty a parodontitis
Kvůli zánětu dásní přestávají zuby držet v čelisti a mohou vypadnout. Pokud je parodontitida vyléčena, implantace je možná. Existuje ovšem riziko, že parodontitida znovu vzplane a tkáň kolem implantátu se zanítí.