Čeká vás vyšetření zvané kolonoskopie? Jak se na ni připravit?

 

Kolonoskopie nepatří mezi příjemná vyšetření. Lékaři však umožní podívat se zblízka na vnitřní části celého tlustého střeva pomocí ohebné trubice s kamerou na konci – kolonoskopem.

Toto vyšetření slouží k prohlížení střeva. Zároveň se při něm mohou provádět zákroky, jako je například odstranění podezřelých výrůstků, tzv. polypů, díky čemuž se pacient vyhne klasické operaci. Častým důvodem k provedení kolonoskopie je, že existují počínající zdravotní problémy nebo se jedná o preventivní vyšetření.

Jak se stravovat před vyšetřením

3 dny před vyšetřením nejezte ovoce a zeleninu, která obsahuje drobná zrníčka, jako jsou jahody, hrozny, kiwi nebo rajče. Vyřaďte z potravy i celozrnné pečivo. Zrníčka totiž mohou ucpávat pracovní kanál vyšetřovacího přístroje a vyšetření tím komplikovat. V den před vyšetřením můžeme sníst lehkou snídani, na oběd požijeme již pouze tekutiny, popřípadě polévku.

S vyprazdňováním střev začněte včas

Během přípravy je vhodné pít kromě vlastního vyprazdňovacího roztoku velké množství čirých tekutin (minerálky, vodu, čaj). Nevhodné je naopak pít mléko nebo džus. Načasování vypití vyprazdňovacího roztoku je nutné přizpůsobit termínu kolonoskopického vyšetření. Vyprazdňovacích roztoků je několik a každý má svůj vlastní návod na použití – Fortrans, Moviprep, Eziclen. Řidťe se tedy pokyny lékaře.

Aby chutnal vyprazdňovací roztok lépe

Kdy vypít roztok a jak, vám sdělí lékař. Roztok není nijak chutný. Vhodné je před požitím roztoku vycumlat nějaký pomerančový nebo citrónový bonbón. Pak do vás roztok padá lehčeji. Zeptejte se rovněž lékaře, zdali můžete roztok naředit nějakou šťávou. V některých případech je to v pořádku. Někdy pomáhá vypít roztok chladnější.

Pocity hladu před vyšetřením

Jak se má člověk vypořádat s hladem? Samotné velké množství tekutiny, které člověk musí před vyšetřením vypít, vytvoří určitý pocit nasycení. Také žvýkání žvýkačky může pomoci proti pocitu hladu. Nejpozději dvě hodiny před kolonoskopií byste se měli žvýkačky rád.

Upozorněte na léky, které užíváte

Kdo užívá léky, informuje se u lékaře, zda je možné je před kolonoskopií užívat. Diabetici by například měli upravit svou dávku dny před vyšetřením. Kdo užívá léky na „ředění“ krve, by měl na to upozornit lékaře předem. Léky zvyšují během kolonoskopie nebezpečí krvácení. K tomu se například počítá i účinek antikoncepčních pilulek. Nejlepší je si přinést s sebou před vyšetřením seznam léků, které dlouhodobě užíváte. Hlavně upozornit na léky snižující srážlivost krve (Warfarin, Anopyrin, heparinové přípravky). Pacienti s onemocněním srdečních chlopní, nutností užití antibiotického krytí byste měli tuto skutečnost oznámit před vyšetřením. Předem informujte svého praktika nebo internistu o plánovaném vyšetření. Oni by měli zajistit potřebné.

Čtyři hodiny před vyšetřením již nepijte. K vyšetření si doneste žádanku odesílajícího lékaře a seznam vámi užívaných léků. 5 dnů před vyšetřením vysaďte léky obsahující železo. Tyto léky zabarvují střevní obsah dočerna a zcela znemožňují vyšetření.

Důkladná péče o intimní partie

V oblasti konečníku a řitního otvoru může docházet vlivem vyprazdňování střev k podráždění, k zarudnutí pokožky a bolavým ranám. V takovém případě uleví masti s analgetickým účinkem. Nikdy ovšem nenanášejte na intimní partie parfémované krémy, které dráždí už tak namáhanou pokožku. Při výběru masti se poraďte v lékárně.

Na vyšetření se oblečte teple

Často je pacientům při kolonoskopii chladno. Vezměte si proto s sebou teplé oblečení, které si v případě potřebu můžete obléci. Nezáleží na tom, jaké je přitom venku počasí. Doporučuje se také vzít si s sebou náhradní spodní prádlo.

Na kolonoskopii si naplánujte dostatek času

Pokud není střevo dostatečně vyprázdněno a vyčištěno, musí lékař zavést další vyprazdňovací prostředky. Pobyt v ambulanci se vám tak může protáhnout až na tři hodiny. Nedomlouvejte si proto těsně po vyšetření žádné další schůzky.

V některých případech lze vyšetření provést, zbytky tekuté stolice se dají odsát při vyšetření. Pokud je vyšetření prováděno s cílem prevence nádoru a příprava není optimální, obvykle je doporučena kontrola v kratších intervalech (1-3 roky).

Vezměte si s sebou na vyšetření doprovod

Po užití tišících prostředků byste neměli po vyšetření řídit auto nebo jít sami domů. Proto si sjednejte někoho, kdo by vás po vyšetření mohl doprovodit domů. Pokud se vyšetření protáhne, měla by se tomu přizpůsobit časově i vaše doprovázející osoba.

Po vyšetření si dopřejte klid

Žádná jízda autem. Neměli byste rovněž podepisovat důležité dokumenty. Naplánujte si váš program tak, že po kolonoskopii nemusíte realizovat něco velmi důležitého. Nejlépe odpočívejte doma. Po vyšetření můžete jíst znovu na co, máte chuť. Ovšem zpravidla trvá několik dní, než se trávení po vyšetření zcela normalizuje.

Tato doporučení berte jako velmi obecná. Případ od případu se může příprava na proceduru lišit. Řiďte se radami vašeho lékaře. Pokud si nejste jisti, zeptejte se ještě jednou jeho přímo v ambulanci. Lidé, kteří se léčí se srdcem nebo ledvinami by se měli o správném množství preventivně poradit.


Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net