Zimní sporty a cukrovka

Není nic krásnějšího než se uprostřed zasněžené krajiny vydat na běžkařskou trať. Jak se ovšem vypořádat se sportem v zimním období, pokud se léčíme na cukrovku? Testovací proužky, inzulínové pumpy, ... Není nic krásnějšího než se uprostřed zasněžené krajiny vydat na běžkařskou trať. Jak se ovšem vypořádat se sportem v zimním období, pokud se léčíme na cukrovku http://penzista.net/zdravi/sport-a-cukrovka/? Testovací proužky, inzulínové pumpy, stejně tak i glukometr bychom měli nosit těsně u těla, například v nějaké vnitřní kapse bundy. Inzulín je citlivý na chlad. Teploty pod nulou mohou způsobit ztrátu jeho účinku. Chladná teplota může poškodit i testovací proužky.

Cukr v krvi bychom měli měřit pravidelně

Častost kontroly hladiny cukru v krvi pomocí glukometru, závisí na individuálních předpokladech, částečně také na stupni látkové výměny v těle a na způsobu léčby cukrovky. Vždy si to potřebujeme objasnit s lékařem. Pravidlo je, přejděte na sjezdovku o něco vyšší hodnotu 150 až 180 mg / dl. Především ten, kdo si píchá inzulín, by si měl asi 2 až 3 hodiny po vpichu přeměřit cukr v krvi, případně i častěji. Při podezření na hypoglykémii vždy měříme okamžitě. Před měřením cukru, bychom měli zahřát ruce alespoň třením nebo o hrníček teplého čaje. Pokud měříte hladinu cukru ze studené ruky, je to jednak těžší, ale i výsledek může být zkreslený.

Chránit kůži a rty

Při sportu není v zimě kůže příliš exponována. Ovšem samotnou kůži, která není zahalena, by měl člověk dobře chránit před chladným vzduchem. Studený vzduch pro ni znamená stres. Kůže je pak špatně prokrvena, ale také rychle vysychá. V chladu produkují mazové žlázky méně tuku a kůži vlastní vlhkost se rychleji odpařuje.

Takto trpí hlavně starší zralá pokožka http://penzista.net/krasa/spravna-pece-o-zralou-pokozku/, která se potom rychle stává suchou, napíná se a eventuálně svědí. U cukrovky tíhnou k suchosti rovněž další tělesné obaly. Proto před výletem na zimní vzduch byste měli na obličej nanést krém s vysokým ochranným faktorem proti slunci. Nezapomínejte na rty. Vhodné přípravky pro různé typy kůže – suchou, mastnou, citlivou, zralou, dostanete v lékárně. Během odpočinku také dostatek tekutiny, k pití vodu nebo čaj.

Vzít si s sebou cukr pro nouzový případ

Při sportování klesá cukr v krvi rychleji. Proto je dobré začít už ráno snídaní. Vydatná snídaně s pomalu vstřebatelnými cukry jako je celozrnný chléb nebo neslazené müsli, pomáhá předcházet nízké hladině cukru. Přitom je dobré si s sebou přibalit na sport rychle vstřebatelné cukry jako je hroznový cukr a energetické tyčinky. Především ten, kdo si píchá inzulín, by se měl vyvarovat noční hypoglykémie, tj. snížené hladiny cukru v krvi, a po dlouhém sportovním dni, jít spát s vyšší hladinou cukru. 

Pozor u kardiaků

Při nízkých teplotách se zužují krevní cévy a srdce musí pumpovat krev proti vyššímu odporu. Pokud jsou již cévy postiženy, může představovat náročná sportovní aktivita hlavně v zimě nepřiměřenou zátěž pro srdce. Z tohoto pohledu představuje diabetes rizikový faktor. Je proto nutné vždy přistupovat k zimnímu sportu opatrně a po poradě s lékařem. K tomu patří se v chladu teple obléci ještě přede dveřmi a zahřátí se před prvními běhy v běžecké stopě nebo na sjezdovce. Tělo je tak ušetřeno náročné kombinace nenadálých teplotních změn a vlastní náhlé tělesné námahy.

 

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net