Psychologická pomoc při onemocnění rakovinou

Psychologická pomoc při onemocnění rakovinou

Nádorové onemocnění s sebou přináší velkou psychickou zátěž. Specialisté psychologové poskytují nemocným a jejich rodinám psychologickou pomoc. Rakovina představuje pro nemocného a jeho rodinu šok. V souvislosti s ní vyvstává spousta otázek. Jak to teď bude dále? Co to znamená pro mě a mou rodinu? To jsou asi nejčastější otázky, které si kladou nemocní. K těmto nejasnostem se navíc připojuje strach před operací a z tělesných změn, které vznikají jako následek nemoci.

Specialisté psychoonkologové

Pro psychologickou pomoc a podporu nemocných s rakovinou existují specialisté. Říká se jim psychoonkologové. Existuje Psychoonkologická sekce při České onkologické společnosti, která poskytuje pomoc jednak lékařům a zdravotním sestrám, které s onkologickými pacienty pracují. Na stránkách ČOS je provozována psychoonkologická online poradna. Psychoonkologové se zabývají mentálními a sociálními následky nádorových onemocnění. Většinou se jedná o psychology, nebo i lékaře, pedagogy nebo sociální pracovníky. Pacienti a jejich rodinní příslušníci se na ně mohou obrátit.

Psychoonkologie nabízí pomoc, když rakovina zatěžuje psychiku pacienta a jeho rodiny

Rakovina znamená výjimečnou situaci pro postižené. Po psychické stránce představuje značnou výzvu. Asi 30 až 50 procent pacientů si žádá psychosociální podporu. U třetiny z nich je důležitá intenzívní péče, z toho důvodu, že u nich převažují deprese nebo strach z nemoci.

Pacienti s rakovinou s nemocí vycházejí velmi odlišně. Psychoonkologie nabízí různé druhy psychologické pečovatelské péče. První pomoc je poskytována kromě kliniky například také na poradenských místech. Mnohdy pomohou jeden nebo dvě sezení v poradně. U těžkých psychických problémů, například u deprese je vhodné vyhledat psychoterapeuta speacializovaného na pacienty s rakovinou.

Cílem psychoonkologie je najít individuální řešení

Často se hovoří v poradnách o tom, jak si může člověk nově organizovat běžný den. Ale nejlepší cesta, jak zvládnout rakovinu, neexistuje. Pacienti by se měli tázat: Co mi dělá dobře? Co mi usnadní nemoc? Může to být klid a uvolnění nebo nějaký koníček? I sport může pomoci odbourat stres. Při něm by se ale pacienti s rakovinou neměli přetěžovat. Je nezbytné se o sportu pobavit s ošetřujícím lékařem. Každý postižený si musí najít svou vlastní cestu. Zpravidla pacienti vědí, co jim dělá dobře.

Horší i komunikace s rodinou

Často hledají pacienti odpověď na otázku, s kým si o své nemoci mají promluvit? To je otázka, která zaměstnává pacienty velmi často. Jednoznačná odpověď ovšem neexistuje. Pokud je tíže nejistoty velká, doporučují odborníci obrátit se na poradnu.

Pokud nemocný o své nemoci mluví nerad, má k tomu často důvod. Nemocní často nechtějí svým vyprávěním o nemoci obtěžovat rodinu. Spíše ji chtějí ušetřit. Partner a rodina mohou být pro nemocného značnou podporou při psychické zátěži. Pokud téma rakoviny v rodině není tabu, může rodina nemocnému dát spíše podporu, kterou tolik potřebuje. Je důležité se s nemocným bavit i o běžných záležitostech, jaké je cestování MHD nebo doprovod k lékaři na kontrolu. Tam mohou pomoci členové rodiny nebo přátelé.

Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích zdrojů
info@penzista.net mailto:info@penzista.net