Jak Se Správně Zbavovat Prošlých Léků

Češi vyhazují během roku léky v hodnotě asi 4 miliard korun. Kam však tyto prošlé léky nebo léky, které už nebudeme užívat patří? Potraviny stejně jako léky mají omezené datum použitelnosti. Pokud ...

Potraviny stejně jako léky mají omezené datum použitelnosti. Pokud je toto datum překročeno, neměli by pacienti léky užívat, protože účinné látky obsažené v léku už neposkytují požadovanou účinnost, takovou jakou by měli mít nebo se u určitých skupin látek může objevit i toxický účinek. Tekuté léky, jako například oční kapky se mohou používat v případě léčiv na předpis pouze šest týdnů po otevření lahvičky, některé až půl roku. Ovšem pak už by se neměly kapat do oka. Léky, které už nepoužíváme by se v žádném případě neměly vyhazovat do koše a míchat s běžným domácím odpadem. Jejich likvidace vyžaduje speciální zacházení, a proto odevzdáváme prošlé léky do lékáren. Některé léky mají na uložení prošlých a nepoužitých léků zvláštní kontejnery. V některých lékárnách je od nás odebere za tárou lékárník.

Kontrola domácí lékárničky alespoň jednou za rok

Většinou lidé přinášejí nespotřebované léky po pozůstalých, nebo když jim byla zaměněna léčba a určité léky, které měly předepsané, již přestali užívat nebo nemohou užívat. Velice často nacházíme prošlé léky při uklízení domácí lékárničky. Prošlé mohou být tablety, kapsle, dražé, ale také masti, čípky, pudy nebo tekuté léky, jako například oční a ušní kapky a roztoky. Je proto vhodné alespoň jednou za rok udělat pořádek v domácí lékárničce a to, co již nemůžeme užívat, odneseme do lékárny. S lékárníkem se také můžeme poradit, co bychom měli do lékárničky domů opět dokoupit.
Léky by vždy měly být skladovány mimo dosah dětí. Pestrobarevné kapsle nebo tablety zvláště oči těch nejmenších dětí přitahují.

Léčivé látky nesprávně zlikvidované mohou škodit životnímu prostředí

Pokud se dostanou látky z léčiv do vodovodní kanalizace po jejich spláchnutí do toalety, zvyšuje se jejich koncentrace v podzemních vodách. V ČR se například objevuje ve vodách ibuprofen. Jsou známy i studie, které ukázaly, že okouni v říčních vodách byli pod vlivem, což změnilo jejich chování. Samci pstruhů následkem zbytkových látek z antikoncepčních pilulek prokazovali nižší reprodukční schopnost. Mnoho spotřebitelů si však nebývá tohoto nebezpečí příliš vědomo. V průzkumu z roku 2010 v Německu přiznal každý sedmý dotázaný, že tablety alespoň jednou za rok již vhodil do toalety. U tekutých léků tak učinil dokonce každý druhý.