Vyšší věk může být zlodějem dobrého spánku

S rostoucím věkem dochází ke změnám ve spánku. Starší lidé nespí už tak hluboce jako dříve. Spánek se stává jakoby „poruchový“. Vzbudíme se častěji i při nepatrném zvuku. Dohromady se můžeme ocitnout během noci až 2 hodiny ve fázi bdělosti. Rozhodující ovšem je, jak se následně každý cítí druhý den. Pokud se cítíme stále více nekoncentrovaně, podrážděně a unaveně anebo během dne upadneme vícekrát do stavu podřimování, měli bychom věc řešit.

 


Jak může pomoci lékař?

Objasní, zdali je špatný spánek příznakem nemoci. Svou roli sehrávají také léky. Některá léčiva dokáží kvalitu spánku negativně ovlivnit. Vliv má i denní čas, kdy se lék užívá. Za trvající únavou přes den se může skrývat i spánková apnoe. Výrazná denní ospalost a pocit vyčerpání po probuzení jí nasvědčují. Jedná se o krátké noční výpadky dechu během spánku, které vytvářejí chronický spánkový deficit. https://penzista.net/wp-content/uploads/2021/04/spanek-ritualy.jpg

 

Jak si můžeme pomoci sami?

Veďte si po dobu alespoň dvou celých týdnů spánkový deník, do kterého si zapisujete dobu, kdy jdete spát a čas probuzení, také čas zdřímnutí během dne a také si vyhodnoťte dle vašeho subjektivního pocitu kvalitu spánku na škále od 1 do 10. S těmito údaji pak seznamte vašeho lékaře.
 

Na kvalitu spánku má vliv oslabené srdce

Nočnímu klidu nepomáhá srdeční nedostatečnost. Při ní vylučuje tělo více stresového hormonu adrenalinu, aby tak kompenzovalo oslabenou práci srdce. Srdce pak tluče rychleji. Spánku ovšem chybí hluboké fáze zotavení. Pacienti s pokročilejší srdeční slabostí v noci hůře ventilují, protože snížený průtok krve v plicích zpomaluje příjem kyslíku. Tělo se snaží v noci zbavit v těle kumulované tekutiny. To nutí postižené pacienty v noci častěji navštěvovat toaletu, což také narušuje spánek.
 

Jak pomůže lékař?

Čím lépe srdce pracuje, tím kvalitnější se dostavuje spánek a dýchání. Proto je důležité, aby měli pacienti správně nastavenou lékovou medikaci. Léčba u kardiologa je tak nepostradatelná, zvláště když se u nemocných projevuje dušnost, a to především v klidu. V závislosti na stadiu nemoci lékař léčí srdeční selhání léky, které usnadňují a podporují práci srdce a v případě potřeby i léky, které ovlivňují rychlý srdeční rytmus. V pokročilém stadiu lze uvažovat také o terapii kardiostimulátorem.

Jak si pomohu sám?

Zvyšte si hlavovou část roštu vašeho lůžka. Trup by měl být polohován pokud možno výše, aby ulevil srdci a plicím. Konejte na radu vašeho lékaře. Zeptejte se, zda můžete užívat diuretika ráno. Denně kontrolujte svoji hmotnost, abyste včas zachytili zadržování tekutin.

Jak narušuje kvalitu spánku bolest

Chronické bolesti doprovázejí často nemoci kloubů – artrózu, revmatoidní artritidu nebo potíže s meziobratlovými ploténkami. Obtěžují nemocné hlavně v noci, způsobují horší usínání a časté probouzení během noci. Během dne bolesti trápí méně než v noci, kdy si je člověk daleko více uvědomuje. Podvědomé ležení v úlevové protibolestivé polože může mít vliv také na kvalitu spánku přes noc.

Jak pomůže lékař?

U chronických bolestí konzultujeme neurologa nebo algeziologa (specialistu ne léčbu bolesti). Pokud analgetikum neúčinkuje dostatečně, mohou pomoci léky proti epilepsii a proti depresi, které zmírňují vnímání bolesti. Pokud se nedá bolest jinak zvládnout, předepisuje lékař také prostředek ze skupiny opiátů. U velmi silných analgetik je velmi důležité užívat je přesně podle předpisu lékaře. Mají vedlejší účinky v podobě únavy. Pomoci může i psychoterapie, která může od bolesti částečně ulevit a pomáhá ji vnímat odlišně.

Jak si můžeme pomoci sami?

Naučte se relaxační cvičení. Pomáhají při usínání. Poraďte se také s odborníky na matrace a postele. Dobrá matrace, dobrý rošt a odpovídající podpůrné polohovací prostředky pomohou při bolestech kloubů a svalů.

Co když krade spánek deprese?

Vstup do penze znamená pro mnohé ztrátu sociálních kontaktů. Pokud zemřel partner, je to rána pro život. Mnoho lidí se začne izolovat. Pocity úzkosti a smutku neustupují. Jindy mysl člověka zatěžují tělesné handicapy nebo strach před chudobou ve stáří nebo rakovinou tak hodně, že nedokáže v noci zamhouřit oko.

Jak pomůže lékař?

Lékař cílenými dotazy zjistí, zda se za nočním přemítáním a brzkým probouzením skrývá deprese. Pacient může být přeložen do péče psychiatra. Je zvoleno vhodné antidepresivum. Doba nástupu účinku však může trvat i několik týdnů. V léčbě je tedy důležitá trpělivost. Psychoterapie navíc pomáhá pozitivně změnit stav mysli.

Jak si mohu pomoci sám?

Je třeba najít odvahu a otevřeně adresovat své obavy lékaři. Kromě kombinace psychoterapie a léčby pomáhají i takové věci, jako pobyt na přirozeném denním světle. Dopřejte si hodně čerstvého vzduchu, vyjděte si ven nebo si rovnou zacvičte. Pohyb zlepšuje náladu a posiluje přirozený rytmus spánku a bdění.


Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net