Pro mnoho pacientů jsou pro příjem farmakologicky účinných látek vhodnější než tablety. Dají se z nich vyrobit i individuální přípravky na míru. Složení tvrdých kapslí je rozmanité a výroba poměrně jednoduchá. Je možné je vyplnit práškem, granulátem, peletami nebo mikrotabletkami. Vedle aktivních farmaceutických látek jsou vhodné pro užívání rostlinných extraktů nebo i jiných doplňků stravy, velmi často probiotických bakterií. Nepříjemný zápach nebo chuť, kterou způsobuje některá z obsažených látek, se dá uzavřít do obalu kapsle a nepříjemný vjem je pryč. Pokud se povrch kapsle zvlhčí vodou nebo slinami, polykají se kapsle lépe než tablety. Ve srovnání s tekutými léčivy jsou navíc trvanlivější.
Co je obsaženo uvnitř kapsle
Tvrdá kapsle s želatinovým obalem. Tvoří je dvě duté válcové části, které do sebe zapadají.[/caption] U tvrdých kapslí je obsah uzavřen do čichově a chuťově neutrálního obalu. Zpravidla je to želatina živočišného původu. Inkorporovaná barviva chrání obsah kapsle před světlem a jsou nápomocné pro pacienty, kteří mohou kapsli podle barvy snadno identifikovat. Obal má i rostlinnou alternativu. Jedná se o HPMC neboli hydroxypropylmethylcelulosu. Mnozí výrobci tak vycházejí vstříc vegetariánům nebo uživatelům, kteří nekonzumují živočišnou potravu z různých důvodů. Vedle účinných látek jsou obsahem kapsle také různé pomocné látky. Patří sem plnidla, barviva a protispékavé látky.
Správné použití
Větší kapsle znamenají mnohdy potíže při polykání. Ve vzpřímené poloze je nejlepší naklonit hlavu dopředu, zaklonit a polknout a kapsli zapít dostatkem vody. Kapsle se tak vyplaví snadno do hltanu a lépe v něm klouže. Na rozdíl od tablet se nedají tvrdé kapsle dělit. Nicméně dají se otevřít a jejich obsah se dá vysypat do vody nebo do jogurtu. Na to se zeptejte v lékárně. Kapsle mají potah odolávající kyselým žaludečním šťávám (jsou acidorezistentní). Označují se také jako enterosolubilní, což znamená, že jejich obsah se uvolňuje po rozpuštění obalu až v tenkém střevě. Obsah kapsle při rozpuštění v ústech přitom může nepříjemně zapáchat a dráždit ústa nebo sliznici hltanu.
Správné skladování
Obsah kapsle lze naplnit práškem, mikrotabletkami, peletkami nebo granulátem.[/caption] Kapsle se uchovávají v suchu při pokojové teplotě. Při příliš vysoké vlhkosti se začíná obal ze želatiny rozpouštět. Kapsle mají tendenci se jakoby připéci k sobě. Stávají se z nich slepené „korálky“. Pokud je naopak vzduch příliš suchý, začne povrch kapsle praskat. Kapsle by měly být vyňaty z blistru až bezprostředně před polknutím nebo vždy ponechány v balení.
Snášenlivost
Mnoho kapslí obsahuje laktosu. Při intoleranci je dobré se ptát se na obsah náplně kapsle nebo zvolit jinou lékovou formu se stejnou účinnou látkou.
Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net mailto:info@penzista.net