Které byliny pomáhají při vedru
Aloe vera, máta peprná, vinná réva, šalvěj a meduňka. Tyto byliny pomáhají našemu tělu při úporných vedrech. Je užitečné se dozvědět, že příroda pomůže svými prostředky při potížím s tropickým klimatem.
Aloe Vera chrání naši kůži
Pokud kůže reaguje podrážděně navzdory ochraně před slunečními UV paprsky, potřebuje především vlhkost. Pomohou proto kožní přípravky s extraktem z ryzí Aloe vera. Tropická rostlina zadržuje ve svých tlustých listech velké množství vody a velké množství cukru ve formě látky podobné gelu. Hlavně je to látka acemannan, které je připisován rozhodující účinek. Látky obsažené v Aloe vera působí v podobě gelu, který se nanáší na povrch kůže, chladivě, ale také protizánětlivě. Hlavně při spálení kůže.
Máta peprná
Pokud se nanese na spánky, zmírňuje olej z máty nepříjemné bolesti hlavy. Proč tomu tak je, je doposud nejasné. Asi za to může chladivý účinek mentolu nebo aromatický účinek směsi mnoha látek přítomných v mátě peprné, a možná také masážní účinek akupunktury. Nebo to všechno dohromady. Na spáncích a čele se nacházejí akupunkturní body pro bolesti hlavy. Na kůži a sliznici působí máta chladivě díky mentolu. Pokud ovšem aplikujeme mentolu příliš mnoho, může být jeho účinek naopak hřejivý.
Vinná réva
Lidé, které trpí kvůli žilní nedostatečnosti na dolních končetinách, mají zhoršené potíže hlavně v letních vedrech. Při rozšíření cév na dolních končetinách tlačí tekutina do okolních tkání. Nohy pak více otékají, jsou daleko těžší a trpí bolestí. Extrakty z vinné révy obsahují flavonoidy, které utěsňují žíly zevnitř a zároveň zpomalují tvorbu zánětlivých látek. To působí proti otokům a bolestem. Účinek se ovšem dostaví až při dlouhodobějším užívání. Kúra by měla trvat alespoň tři měsíce, než se dostaví pocit úlevy.
Šalvěj voní a zastavuje pocení
Pocení je důležitou ochrannou funkcí lidského těla. Zvláště během teplých letních nocí se ovšem potíme víc než je nutné. Pak může pomoci šalvěj. Některé výzkumy prokázaly, že šalvěj dokáže snížit pocení až o 50 procent. Čerstvě připravený šalvějový čaj by se měl být přednostně chladný nebo by se měl nakapat na kůži. Přípravky ze šalvěje jsou dobře snášené a představují dobrou volbu hlavně při nočním pocení.
Meduňka lékařská
Protože silný sluneční svit oslabuje imunitní systém, napomáhají i tvorbě herpetických puchýřků. Listy meduňky, které voní po citronu, jsou zdrojem taninů, látek, které dokáží zastavit množení bakterií, virů a plísní. Extrakt z meduňky v jednom pokusu také dobře zafungoval proti puchýřkům vyvolaným virem herpes simplex.
Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net