Na rtu se najednou objeví nepříjemné puchýřky. Proč se objevují a jak se dají řešit? Nejsou většinou nebezpečné, ale bývají nepěkné a chceme se jich zbavit. Jedná se o přítomnost herpetického viru na rtu.
Více než 80 procent lidí jsou nosiči herpetického viru už od svého dětství. Ale pouze u každého druhého tato virová infekce skutečně propukne. Herpetické viry aktivuje stres, teoreticky se tak děje pravidelně během celého života. Herpetické viry putují podél nervových drah směrem k pokožce. Kdo se vystavuje příliš často a intenzívně slunci nebo silnému chladu, kdo bojuje s nachlazením nebo je pod psychickým nátlakem, pociťuje pak záhy typické pálení, svědění nebo tahání v ústech.
Pokud se objeví na rtu tekutinou naplněné puchýře, je to ta správná chvíle zastavit množení viru pomocí masti s aciclovirem nebo penciclovirem. Prokazatelně zabrzdí množení viru také koncentrovanější extrakt ze šalvěje lékařské. Hlavní je, že viry reagují velmi rychle. Později, když zůstávají ještě stopy po malé rance, doporučuje se přes noc aplikovat ještě na rty hojivý krém dexpanthenolem. Ta zbytky postižení nechává měkké a poddajné.
Rada na závěr: Poskytněte především svým rtům dostatečnou ochranu před sluncem. Svou úlohu hraje také posílení imunity s kombinovaným přípravkem s obsahem zinku, vitamínu C a lysinu. K lékaři byste měli zajít v případě, že začnete mít v souvislosti s herpesem také oční potíže. Výsev se tak rozšiřuje nebo se vyskytuje častěji než šestkrát do roka.
[poll id="4"]
Autor: penz