Od pozdního odpoledne (4–6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek. Vynechte hůře stravitelná jídla a alkohol. Alkohol může usínání pomoci. V průběhu noci se však člověk probudí.
Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím.
Lehká procházka po večeři může zlepšit Váš spánek. Naopak cvičení 3–4 hodiny před ulehnutím již může Váš spánek narušit.
Po večeři již neřešte důležitá témata, která Vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek.
Pokud do 30 minut po ulehnutí do postele neusnete, zkuste se nějak zabavit. Běžte do vedlejšího pokoje, tam si něco přečtěte, dělejte drobné domácí práce. Až na vás opět přijde ospalost, jděte si znovu lehnout.
Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte).
V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18–20 stupňů). Někdo upřednostňuje i nižší teplotu.
Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu. Víkendové ponocování a následné dospávání druhý den může lehce rozhodit vaše biologické hodiny.
Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.