Banner

Agentury domácí péče

PDF Tisk Email
Služby pro seniory - Agentury domácí péče

 

Agentury domácí péče poskytují zdravotní a pečovatelskou péči, která je poskytována všem věkovým kategoriím – dětem, starým lidem, chronicky nemocným nebo umírajícím v domácím prostředí nebo v rodinách svých nejbližších. Jedná se o tzv. Homecare.  Domáčí péče je integrovanou součástí zdravotní péče.

Pro nemocného znamená psychickou podporu v prostředí s jeho nejbližšími. Vytváří lepší podmínky pro rychlejší uzdravení, čímž zároveň snižuje náklady na zdravotní péči.  Díky pokroku v léčbě a objevu nových léků, pomůcek a zdravotních postupů je možná péče doma i v takových případech, kde dříve nebyla myslitelná.

Agentury domácí péče jsou evidovány v Národním centru domácí péče ČR. Jsou členy Asociace domácí péče ČR, která na svých webových stránkách přináší adresář některých agentur, v kterém lze vyhledávat podle místa bydliště.

Naše webové stránky Vám přinášejí vlastní seznam agentur domácí péče přímo na mapě ČR, i když ne zcela kompletní za to s aktuálními údaji.


Domácí zdravotní péče je vhodná pro následující případy:

- Pacient po hospitalizaci v nemocnici vyžaduje domácí hospitalizaci. Ta nemusí být nezbytně poskytována v nemocnici. Pacient je proto pod dohledem vyškolených sester ve svém domácím prostředí a je mu poskytována základní péče, např. injekce, převazy ran, vytažení stehů, podávání infúzí, aplikace inzulínu atd. Zdravotní sestry za pacientem dle potřeby docházejí. V takovém případě je sníženo riziko nemocničních neboli nozokomiálních nákaz, které mohou pacienta postihnout v nemocnici. V domácím prostředí pacient prospívá lépe a náklady na jeho uzdravení se tím významně redukují.

® Pacient je těžce a chronicky zdravotně postižen a je trvale odkázán na péči druhých osob. Jedná se o pacienty imobilní, kteří mají proleženiny, dále pak stomiky, pacienty po operaci krčku kosti stehenní, po mozkové cévní příhodě, po úrazech. Může se jednat i o osoby umírající. V situaci, kdy je péče o takové pacienty již těžko zvládnutelná ze strany sester v domácím prostředí, dostává se pacient do hospice nebo léčebny pro dlouhodobě nemocné.

Pacienti potřebují intenzívní zdravotní péči, ale odmítají léčbu ústavní.

Domácí péče může být naordinována lékařem nebo si ji objedná sám pacient

Lékař předepíše pacientovi domácí péči na speciální formulář pro zdravotní pojišťovnu. Je třeba dbát na to, aby byla péče vypsána právě na tento formulář, jinak nebude péče uhrazena. Délka péče je pacientovi hrazena až 3 hodiny denně.

Pokud předepisuje domácí péči praktický lékař, má platnosti poukazu 3 týdny. Pokud je péče předepsána lékařem z nemocničního oddělení, zkracuje se platnosti poukazu na 14 dní. Poukaz nemůže předepsat ambulantní specialista. V takovém případě musí žádat o vypsání poukazu praktického lékaře. Např. pokud diabetolog žádá o domácí péči u pacienta, u kterého je nutné provádět doma diabetologické testy.

Domácí péči si může objednat sám pacient u agentury domácí péče. V takovém případě si ji hradí sám. Agentury své služby poskytují 7 hodin v týdnu, 24 hodin denně. O pacienta se starají zkušené sestry. Cena péče je kalkulována dle platného sazebníku výkonů VZP.

Jak je to s úhradou domácí péče

V případě, že pacientovi předepíše domácí péči jeho praktický lékař nebo ošetřující lékař, který ho propouští z nemocnice po hospitalizaci, je domácí péče hrazena zdravotní pojišťovnou až do výše 3 hodiny za den. Aby byla péče hrazena, musí být vypsána na speciálním formuláři. Pokud jej vypíše praktický lékař, má platnosti 3 týdny. Poukaz vypsaným ošetřujícím lékaře pouze 14 dní.  Poukaz nemůže předepsat ambulantní specialista. V takovém případě musí žádat o vypsání poukazu praktického lékaře.

Pokud pacient vyžaduje domácí péči sám, stává se samoplátcem a péči si hradí. V tom případě se stačí spojit s agenturou domácí péče a sjednat si tuto službu dle svých potřeb.

U hrazené péče je nutné počítat s cenou práce kvalifikované zdravotní sestry. Výkony hrazené v rámci domácí péče jsou ohodnoceny dle platného sazebníku Všeobecné zdravotní pojišťovny. U péče poskytované v sobotu, neděli, o svátcích a mezi 22.00 až 6.00 hod. ranní je nutné počítat s příplatkem. Zvlášť se účtuje doprava a spotřebovaný materiál (injekční stříkačky, obvazový materiál apod.).Autor: Odborná redakce penzista.net
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Aktualizováno Pátek, 20. prosinec 2013 15:28 Pátek, 20. prosinec 2013 01:00  

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Doporučit známému

Opište, prosím, níže zobrazený text. Captcha plugin for Joomla from Outsource Online
Nelze text rozeznat ?
Klikněte pro vygenerování nového.

Banner
Banner
Banner


Portál penzista.net nepřebírá zodpovědnost za obsah textu převzatý od třetích stran v rámci komerční, nabídkové nebo jakékoliv jiné prezentace. Veškeré písemné i obrazové dokumenty na portálu penzista.net jsou výhradně vyhotoveny a publikovány pro účely a informovanost čtenářů. Autorské texty i obrázky jsou chráněny autorským právem. Texty lze podstoupit k použití pro jiné účely jen se schválením provozovatele stránek a autora. Pokud někdo používá texty bez vědomí provozovatele stránek a autora pro své vlastní účely, pak se dopouští protiprávního jednání. Penzista.net využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno. Redakci pište na e-mail: info@penzista.net. Pokud chcete informace o inzerci na portálu penzista.net, pište na e-mail info@penzista.net. Ceník inzerce